Kulak içi kaşıntısı neden olur?

Kulak içi kaşıntısı neden olur?

Kulak içi kaşıntısı neden olur?

Kulak içi kaşıntısının sebebi alerji, enfeksiyon ya da mantar olabilir. Deri hastalıkları ya da işitme cihazı kullanımı da kaşıntıya sebep olabilir. Kulak kaşıntısının sebebine göre tedavi belirlenmesi de mümkün olabilir. Kulak içi kaşıntısının sebepleri ile beraber ne anlama geldiğini Posta.com.tr okurları için araştırdık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kulak içi kaşıntısı alerjik bir durumdan kaynaklı olabilir. Çok fazla kulak pamuğu kullanmak da kaşıntıya sebep olabilir.

KULAK İÇİ KAŞINTISI NEDEN OLUR?

Kulak kaşıntısının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Deri kuruluğu: Kulak kanalı derisinin kuruması kulak içi kaşıntısına sebep olabilir. Kulak pamuğunun çok sık kullanılması ya da kulak derisinin yeterince kulak salgısı üretmemesi kulak içi kaşıntısına neden olur. Yaşlılarda kurumanın olması ya da derinin incelmesi normal karşılanabilir.

Kulak kanalının kirlenmesi: Kalak kanalında çok fazla salgı birikmesi ya da kıl döküntüleri olması da kaşıntının nedenleri arasındadır.

Enfeksiyonlar: Kulaktaki kaşıntı bazı durumlarda enfeksiyon belirtisi olabilir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ya da mantarlar kaşıntıya sebep olur. Kulak zarı iltihabı da akıntıya sebep olarak kaşıntının ortaya çıkmasına neden olabilir.

KULAK İÇİ KAŞINTISININ SEBEPLERİ NELERDİR? 

Alerji: Kozmetik ürünlere, şampuan ya da sabuna karşı olan alerji durumunda kaşıntı meydana gelebilir. Kulak kaşıntısı süt ve süt ürünlerine, fındık, balık, badem, muz ya da vişne gibi besinlere olan alerji durumunda da ortaya çıkar.

Deri hastalıkları: Kulak kanalını, kulak derisini ya da kulak kepçesini etkileyen deri hastalıkları da kulak içi kaşıntısına sebep olur. Genelde kaşıntı ile beraber kulakta kızarıklık ve pullanma da olur. Kaşıntıya sebep olan ve sık rastlanan deri hastalıkları arasında egzama ve sedef hastalığı yer alır.

İşitme cihazı kullanımı: İşitme cihazı kullanan kişiler kulak kanalı kapalı olduğu için kaşıntı yaşayabilir. Gerekli hijyen kurallarına uyulmaması ya da nemlenme durumunda da kaşıntı görülmesi mümkündür.

KAŞINTI NE ANLAMA GELİR? 
Kulağınızda bir kaşıntı varsa egzama ya da sedef gibi bir deri hastalığınız olabilir. Hastalık dışında bir alerji durumu, enfeksiyon ya da mantar belirtisi olarak kaşıntı yaşamak da mümkündür.

Eğer geçmeyen bir kaşıntınız varsa bir dermatoloji ya da KBB uzmanına görünmekte fayda vardır. Kaşıntının sebebine göre bir tedavi belirlenmesi ve durumun önlenmesi mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NEDEN KAŞINTI OLUR?

Kulak kaşıntısının birçok sebebi vardır. Kulak içi kaşıntısı genelde bir alerji, deri hastalığı ya da enfeksiyon durumunda ortaya çıkar. Eğer alerjiniz olan bir ürünü kullandıysanız ya da bir besini tükettiyseniz bu kulak kaşıntısına sebep olur.

Egzama ya da sedef hastalığı gibi bir deri hastalığınız mevcutsa bu da kulağınızın ve kulak içinizin kaşınmasına sebep olabilir. Deri hastalıkları durumunda ayrıca kulakta pul pul derinin dökülmesi ve kızarıklık da görülebilir.

KULAK KAŞINTISININ TEDAVİSİ NASILDIR? 

Kulak için kaşıntısı için belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavinin kaşıntı sebebine göre belirlenmesi gerekir. Kulak kanalında salgı birikiminden kaynaklanan bir kaşıntı varsa bu hekimler tarafından temizlenebilir. Mantar ya da enfeksiyon durumunda da ilaçlar ile ya da antibiyotikler ile tedavi mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alerjiden kaynaklı bir kaşıntı yaşanması halinde de gıdaları tüketimini azaltmak ya da bu gıdaları tüketmemek gerekir. Deri hastalıklarına bağlı bir kaşıntı varsa bunun için ise mutlaka bir Kulak Burun Boğaz ya da dermatoloji uzmanlarına görünmek gerekir.