hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir? Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir
  expand

  Kuşburnu çayı, şifalı çaylar içerisinde en çok tüketilen çaylar arasında bulunmaktadır. Bununla beraber tam anlamıyla popülerlik kazanmış olan bir çay türüdür. C vitamini konusunda oldukça zengin olan kuşburnu çayı, bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Bunun dışında aynı zamanda A vitamini kaynağı olduğundan ötürü cilde de çok iyi gelmektedir. Kuşburnu çayı, sindirimi kolaylaştırıyor ve böbrek bozukluklarının önüne geçiyor. Kuşburnu çayı kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir? 

  İlk önce hazır poşet çayının yerine aktarlardan alınacak doğal kuşburnu çayının demlenerek tüketilmesi önerilir. Bunun adına 5 su bardağı çok soğuk olmayan ılık seviyedeki temiz suyu cam bir kase içerisine alınmalıdır. İçerisine havanda ezilen kuşburnu taneleri ilave edilerek 12 saat bekletilmelidir. Bu sürecin sonunda çay, tüketilebilir duruma gelecektir.

   İçerisine şeker gibi tatlandırıcı eklemeden içmek, kuşburnu çayının sağlık açısından yararlarını arttırır. Eğer daha kolay bir tarif istenirse, öğütülmüş kuşburnunu da kullanılabilir. Bunun adına büyük boy bir bardağa iki çay kaşığı öğütülmüş kuşburnu koymak yeterli olacaktır. Üzerine dökülen sıcak su ile 20 dakika boyunca demlendikten sonra çay, tüketilmeye hazır hale gelecektir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir? 

   - Kuşburnu çayı içerisinde, portakaldan yüzde fazla olmak üzere C vitamini bulunur. Bunun sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Kolajen yapı sistemine de destek olur. 

   - Kuşburnunu çayı, içerisinde yer alan asitler ile mide sorunlarını ve ağrılarını gidermektedir. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlar, kuşburnu çayı içerek giderilebilir. 

   - Kuşburnu içerisinde yer alan pektin, kolesterol ve yağı giderir. Fazla karbonhidratı azaltarak kan basıncını düzenli hale getirir. 

   - İçinde kafein olmamasına karşın, içen kişiye enerji verir. Gün içinde enerjik, zinde ve dinç olunmasına yardımcı olur. 

   - Antioksidan özelliğinden ötürü içerisinde yer alan bol C vitamini, başka mineraller ve vitamin sayesinde grip gibi birçok hastalıktan vücudu korur. 

   - Kan dolaşımını düzenler. Bununla beraber kalbi korur. Kalp hastalıklarını, kalp krizini ve anjin gibi durumları önler. 

   - Safra kolik, karaciğer nöbetlerini rahatlatmak adına kuşburnu çayı tavsiye edilir. Karaciğer hastalıklarının engellenmesini sağlar. 

   - Yanık, yara gibi cilt problemlerine çözümdür. 

   - Sürekli olarak tüketildiği zaman antioksidan özelliği ile yaşlanma bulguların ​​​​önüne geçer. 

   - Yoğun bir günün akşamında stres atmak için kuşburnu çayı içilebilir. Kuşburnu çayı sinir sistemini rahatlatır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Sinir, migren, yorgunluk ve uykusuzluk kaynaklı ağrıların giderilmesinde oldukça iyidir. 

   - Demir konusundan ötürü zengin olmasıyla adet dönemlerinde yaşanan kan kaybının yenilenmesine destek olur. Aynı şekilde hormon seviyesini düzenleyerek, adet ağrısını yatıştırır. Östrojen hormonun çoğalmasını sağlar. 

   - Diüretik özelliği ile idrar sorunlarına çözümdür. Kum ve böbrek taşı gibi sorunlara çözüm olabilir. 

   Kuşburnu Neye İyi Gelir?

   - Sindirime destek olur. 

   - Enfeksiyon giderir. 

   - Enerji verir. 

   - Antioksidan özelliği bulunur. 

   - Doğal ağrı kesici özelliği vardır. 

   - Böbrek taşı sorununa çözümdür. 

   - Üreme sağlığına yardımcı olur. 

   - Cilt sağlığı konusunda olumlu etkileri bulunur. 

   - Karaciğer sağlığına iyi gelir. 

   - Stresi azaltır. 

   - Kalp sağlığına iyi gelir. 

  Kuşburnu Çayının Zararları Nelerdir?

  İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulunduğundan, gereğinden fazla tüketildiğinde yan etkilerin ortaya çıkması mümkündür. Gün içerisinde iki bardaktan fazla tüketilmesi gerekir. Aksi durumda bulantı, ishal, kusma, mide krambı, mide ekşimesi, uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk gibi yan etkilerin görülmesi mümkündür. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuşburnu Çayını Kimler Tüketmemelidir?

  Şeker hastalığı, talesemi, anemi, hemokromatoz gibi demir ilişki bozuklukları, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği veya orak hücreli anemi gibi hastalıklardan birisine sahip olunması durumunda kuşburnu çayı içilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. 

  Hamile kadınların ya da emziren annelerin kuşburnu çayını hekime danışmadan tüketmemesi tavsiye edilir. 

  ​​Kronik bir hastalığına yanda sürekli olarak kullanılan bir ilaç var ise kişi doktoruna danışmadan kuşburnu tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde kuşburnu çayını tüketmek de dikkat etmek önemlidir. 

   Kuşburnu Çayı Nereden Alınır?

  Kuşburnu çayının poşet olarak hazır satıldığını belirtmek mümkündür. Bunun yanı sıra doğal olarak kuşburnu bitkisini aktarlarda bulmak kesin olacaktır. Kuşburnu çayı, poşet çay olarak marketlerden alınabilir. Bunun dışında aktarlardan da kuşburnu çayı alınabilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow