Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?

Laktoz intoleransı; süt ve süt ürünlerinin içerisindeki şekeri (laktoz) tamamıyla sindiremiyor olmanızdır. Genellikle tehlikeli değildir fakat belirtileri pek de katlanılır bir şey değildir. İşte laktoz intoleransınızı fark etmenizin ve nasıl başa çıkacağınızın ipuçları… Hazırlayan: İpek Kip-Hülya Çavdar -Bütünsel Beslenme Uzmanı-Belirtileri
1 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz intoleransını belirti genellikle laktoz içerikli yiyeceği yedikten ya da içtikten 30 dk ile 2 saat arası görülmeye başlar. En belirgin belirtiler ve semptomlar ise,
• İshal
• Bulantı ve bazen kusma
• Karında kramplar
• Şişkinlik
• Gaz
Laktoz limitinizi öğrenin
2 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz intoleransınız olsa da laktoz içeren gıdaları belirli ölçülerde yemeye devam edebilirsiniz. Anahtar limitinizi bilmektir. Besin günlüğü tutun ve neyi ne zaman ve ne kadar tükettiğinizi ve ne hissettiğinizi not edin. Bunun sonunda ne kadar fazla ne kadar az ve hangi süt ürünlerini tüketeceğiniz hakkında fikir edinmiş olacaksınız.
Laktoz bulunmayan süt ve süt ürünlerini seçmeye çalışın
3 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düzenli süt içenler için, bazı süpermarketler süt ya da özel yiyecekler bölümlerde laktoz içermeyen veya düşük laktoz süt satmaktadırlar. Ayrıca laktoz içermeyen peynir ve diğer süt ürünlerini de bulmak mümkün. Laktoz intoleransınız olduğu zamanlar yeterli kalsiyum alımı zorlaşacaktır. Laktoz içermeyen ürünler normal olanlar ile aynı oranda kalsiyum içermektedir.
Beslenmenizi kontrol altına alın
4 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Beslenmenizi dışarıdan değil kendi hazırladığınız yemeklerle kontrol altında tutun. Dışarından alınan hazır gıdalarda laktoz içeriğinden emin olamadığınız gibi sorun da yaşayabilirsiniz. Evde hazırlanan menülerde içerikler sizin kontrolünüzde olacak ve evde hazırlayacağınız laktozsuz diyet menüleriyle ne kadar çok alternatif yaratacağınıza siz bile şaşıracaksınız.
Laktoz ilaçlarını değerlendirebilirsiniz
5 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz enzimi içeren ilaçları kullanmak çözüm olmasa da laktoz içerikli gıdalar yediğiniz de size yardımcı olabilir. Bu enzimler farklı formlarda olabilir; çiğneme tableti, likit ya da hap şeklinde. Özellikle dışarıda yediğiniz yemeğin içeriğinden emin olamadığınızda kullanabilirsiniz. Doktorunuza en uygun ilacı size tavsiye etmesi için danışın.
Gizli laktozu bulmak için avcı olun
6 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz, «laktoz free» yazan ürünler hariç birçok süt ürününde bulunur. Ayrıca paketlenmiş kuru karışımlarda, donmuş gıdalarda ve pişmiş gıdalarda bulunmaktadır. Bu sebeple besin etiketlerini dikkatlice okuyup, «kurutulmuş süt», «katı süt» yada «lor» kelimelerini bulabilirsiniz. Eğer bu bilgileri, alacağınız gıdada bulursanız, bu gıdayı kullanmanız durumunda sağlık sorunu yaşamamak önlemek için ilaç kullanmanız gerekebilir.
Uzmana danışın
7 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Yemek için yeni yollar bulmak kolay olmayabilir ama yalnız değilsiniz, bu konuda yardım almalısınız. Beslenme danışmanı size besin etiketlerini nasıl okuyacağınızı, sağlıklı yemek ipuçları, ne kadar ve ne şekilde laktoz süt ürünlerini tüketebileceğinizi ve belirtileri azaltacak yöntemler ile dengeli bir diyet menüsü hazırlanması için size yardımcı olacaktır.
Belirtileri azaltmak için porsiyonları azaltın
8 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Süt ve süt ürünlerini 2 hafta menünüzden çıkarın ve ardından yavaş yavaş ekleyerek ne kadar ve hangi besine intoleransınız olduğunu keşfedebilirsiniz. Bedeninizi dinleyin limitiniz hakkında size bilgi verecektir. Tamamen laktozdan sakınmak istiyorsanız laktoz içermeyen süt ürünlerini ya da süt dışında içecekleri tercih edebilirsiniz; badem yada Hindistan cevizi sütü gibi…
Süt ürünlerini laktoz içermeyen ürünlerle karıştırın
9 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Tek başında süt ürünlerini tüketmek yerine laktoz içermeyen diğer gıdalarla beraber tüketebilirsiniz. Bazı insanlar, diğer besinlerle süt ürünleri karıştırınca belirtilerin azaldığı ya da tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden sabah saatleri tek başına süt içmek yerine meyve, yulaf ya da tahılla karıştırıp tüketebilirsiniz.
Acımsı peynirleri tercih edin
10 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz intoleransı ile hala peynir yiyor olabilirsiniz fakat seçerek. Sert, eskitilmiş İsveç peyniri, çedar ve parmesan çok az laktoz içerir. Diğer laktozu az olan peynir alternatifleri, keçi peyniri, koyun peyniri az laktoz içeren sütlerden yapılmaktadır. Özellikle yumuşak ve kremsi yapıdakiler yüksek laktoza sahip peynirlerdir.
Yoğurdu sevmeyi öğrenin
11 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Canlı ve aktif bakteri kültürü olan yoğurtları tercih edin (Ev yoğurdu) . Bu tip yoğurt yediğiniz zaman içerisinde bulunan bakteriler laktozun sindirilmesinde yardımcı olur. Ayıca 1 kase az yağlı, sade yoğurt yaklaşık 415 mg kalsiyum içerir. Fakat dondurulmuş yoğurtlar değil. Bu yoğurtlar yeterli bakteriye sahip olmadığı için laktoz intoleransı olan insanlarda sorun yaratabilir. Bu sebeple uygun yoğurdu bulamıyorsanız laktozsuz yoğurdu seçmelisiniz.
Laktoz intoleransı için Probiyotikler
12 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Bazıları için probiyotikler semptomları hafifletebiliyor. Probiyotikler canlı organizmalardır, genellikle bakteriler, ve bağırsaklardaki iyi bakterilerin dengesini tekrar yapılandırırlar. Bu bakteriler yoğurt, kefir ve probiyotikten zengin sütlerde bulunduğu gibi tablet olarak da tedarik edilebilinir. Doktorunuza danışarak probiyotiğin size faydalı olup olmadığına karar verebilir ve tavsiye alabilirsiniz
Düşük laktozlu ev yemekleri
13 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düşük laktoz içerikli basit ve pratik yemekleri pişirmeye alışın. Basit düşünün baharatları, sebze, et ve balığı kullanarak birçok alternatif lezzetli menüler yaratmak mümkün Kullanacağınız soslarda laktoz olmamasına dikkat edin, yemeklere katacaksanız düşük laktozlu peynirleri tercih edin. Süt ürünlerinin minimum kullanıldığı yeni mutfaklar keşfedin orta doğu ya da uzak doğu gibi…
Dışarıda yemek yerken yardım alın.
14 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Laktoz olmayan yiyecekleri seçerek dışarıda yemek yemeniz mümkün. Garson ya da bir sorumludan menüdeki hangi yiyeceklerin süt içerdiğini öğrenebilir ve seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz. Ya da misafirliğe gittiğiniz ev sahibine sorabilirsiniz. Ama her ihtimale karşı tabletinizi yanınızda bulundurun.
Bedeninizi dinleyin
15 / 15
Laktoz İntoleransı nedir? Nasıl başa çıkılır?
Süt ürünlerini tükettiğiniz zamanlar vücudunuzun ne kadar başa çıktığını anlamaya çalışın. Bedeniniz dinleyin ve seçimlerinizi öyle yapın. Canınız pizza istiyorsa son yediğinizde neler yaşadığınızı ve hissettiğinizi hatırlayın; şiş, kramplı yada rahatsız… Eğer öyleyse ya seçiminiz değiştirin ya da bir tablet alarak belirtileri azaltın.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS