Mantar zehirlenmesine karşı dikkat

Mantar zehirlenmesine karşı dikkat

Mantar zehirlenmesine karşı dikkat
expand

Son dönemde mantar zehirlenmelerinde artış meydana gelmeye başladı. Bir mantarın zehirli olup olmadığının kolay bir şekilde anlaşılamayacağını söyleyen Gıda Mühendisi Ergül Türkarslan, güzel görünümlü ve güzel kokulu mantarların da zehirli olabileceği belirtti. Mantarla ilgili halk arasında bilinen pek çok bilginin yanlış olduğunu ifade eden Türkarslan, zehirli mantarı anlamak için önemli noktalara değindi ve mantar zehirlenmeleri hakkında bilgi verdi. Zehirli mantar böceklenir mi? Mantar yeterince pişiriirse zehri geçer mi? Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Zehirli mantarların tatlarının ve kokularının kötü olduğu ifadesinin yanlış olduğunu söyleyen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan, “Çoğu zehirli mantar lezzetli ve hoş kokuludur” dedi.

 

Bir mantarın zehirli olup, olmadığını kolay bir şekilde anlaşılamayacağını söyleyen Gıda Mühendisi Ergül Türkarslan, “Bir mantarın zehirli olup, olmadığını teşhisi için genel bir kural yoktur. Halk arasında zehirli mantarların tanınması ile ilgili söylenen kurallar yanıltıcı olabilir. Parlak ve canlı renklidirler. 'Zehirli mantar böceklenmez' ifadesi yanlıştır." dedi.

Ayrıca omurgasızlar için zehirli olmayan bazı mantarların insanlar için tehlikeli olabileceğini ifade eden Gıda Mühendisi Türkarslan, ölümcül rahatsızlığa en çok etki eden mantarların sıklıkla böceklerin lavralarını barındırdıklarını belirtti.

'Gümüş veya soğana temas eden mantar kararır' ifadesi de yanlıştır. Yaşlanan tüm mantarlar zaten kararmaya meyillidir. 'Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür' ifadesi yanlıştır. Çoğu zehirli mantarlar lezzetli ve hoş kokuludur. 'Zehirli mantarı yeteri kadar pişirince zehri geçer' ifadesi yanlıştır. Bazı zehirlenmelerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır. Pişse dahi zehirlerini kaybetmeyen bir yapıya sahip olan türleri vardır. Dolayısıyla mantar zehirlenmelerinde belirli bir kural yoktur. Bu yüzden kesin olarak teşhis edilememiş veya şüpheli mantarların yenmemesi gerekir”

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ZEHİRLENME 3 GÜN SONRA DA BAŞLAYABİLİYOR!

Mantar zehirlenmelerindeki belirtilerin her zaman mantarı yedikten hemen sonra başlamayabileceğini mantarı tükettikten 3 gün sonra da başlayabileceğini söyleyen Gıda Mühendisi Türkarslan; “Bir ila 3 gün sonra da mantar zehirlenmelerindeki belirtiler ortaya çıkabilir. Toksin böbreklerde 1 saat sonra da ortaya çıkabilir, daha sonra 3 gün sonra da çıkabilir." dedi ve mantar zehirlenmesi belirtilerinden bahsetti.

Zehirli mantar belirtileri yorgunluk, şiddetli ağrı, baş dönmesi, soğuk terleme, kusma, sarılık, şiddetli ishal ve hayal görmedir.
Türkiye doğasında zehirli veya zehirsiz birçok mantar türü olduğundan bahseden Türkarslan, "Mantarların zehirli olup, olmadığını anlamak hiçte kolay değildir. Çünkü aynı ortamda yaşayabilen mantarlar, şekillerine, renklerine ve kokularına göre kolayca ayırt edilemezler. Zehirli mantarlar insanlarda farklı etkilere sebep olabilirler. Kimisinin etkileri tedavi edilebilirken, kimisi de ölümcül risk taşımaktadır." dedi ve mantar zehirlenmelerinde korunmanın en iyi yolunun, 'hakkında bilgi sahibi olmadığımız mantarları doğadan toplayıp, tüketmemek' olduğunu söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Biz gıda mühendisleri odası olarak, paketli ambalajlı, onaylı ve kayıtlı nereden alındığı belli olan ve üretim yeri belirli olan hazır paketli mantarları tüketmenizi öneriyoruz.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow