Masa başında çalışanlara önemli uyarı

Masa başında çalışanlara önemli uyarı

Masa başında çalışanlara önemli uyarı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Özkaya, masa başı çalışanlarının dikkat etmesi gerekenleri açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüm gün masa başında çalışarak bilgisayar kullanmak, yanlış pozisyonlarda oturmak sırt ve bel ağrılarının görülme sıklığının artmasına neden oluyor. Egzersiz ve oturma pozisyonuna dikkat ederek tedavi edilebilen bu ağrılar, eğer dikkat edilmezse ilerleyen zamanlarda bel ve boyun fıtığı gibi kronik hastalıklara sebep olabiliyor.

Duruş bozukluğu bel ve sırt ağrılarına neden oluyor

Özellikle pandemi döneminde uzaktan çalışma uygulaması nedeniyle bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte masa başında geçirilen süreler uzadı. Bu durum günlük aktivitelerin ve hareketlerin azalmasına, doğru oturma pozisyonunun bozulmasına neden oluyor. Ergonomik ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmadan uzun süreli çalışmak, omurganın fizyolojik eğriliklerinin korunmasına engel oluyor. Kambur oturuş ve yalancı dik oturuş olarak adlandırılan geriye doğru oturma pozisyonu sık görülen sorunlar arasındadır. Yanlış duruş, zaman içerisinde sırt-bel bölgesindeki kasların esnekliğini kaybetmesine, güçsüzleşmesine, omurganın fizyolojik eğriliklerinin kaybına ve omurlar arasında bulunan disklere yüklenen basıncın artmasına yol açıyor. Bunun sonucunda da sırt ve bel ağrıları oluşmakta, boyun fıtığı ile bel fıtığı görülebilmektedir.

Ağrıları önlemek için neler yapılabilir?

Sağlıklı ve ergonomik çalışma koşulları, yapılan işin verimini artırmakta, çalışan kişinin daha az yorulmasını sağlayarak doğabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem niteliği taşımaktadır. Bilgisayar kullanımı ve masa başı çalışma sırasında alınacak basit önlemlerle sırt ve bel ağrıları önlenebilir.

Başınızı dik tutmaya dikkat etmelisiniz. Başınızı doğal pozisyonundan uzaklaştırarak öne veya arkaya konumlandırmaktan kaçınmalısınız.

Klavye ve fare kullanım mesafesini kısa tutmalısınız. İdeal olarak bu iki ekipman yan yana yerleştirilmelidir. Dirsekler 90 derecelik açıyla durmalıdır. Doğru bir el ve fare yerleşimi için klavye ile fare aynı düzeyde olmalıdır.
Uzun süreli dizüstü bilgisayar kullanımı omurganızdaki fizyolojik eğriliğin bozulmasına yol açar. Dizüstü bilgisayar kullanımı sırasında, ideal duruşunuzu korumak için gerektiğinde harici klavye ve fare kullanmak bu durumu önleyebilir.
Bilgisayar kullanımı için ideal uzaklığınızı belirlemelisiniz. Monitörün gövdenizin bir kol uzaklığında ve monitör üst hizasının göz seviyenizde olması idealdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sandalye seçimine dikkat etmelisiniz. Sandalye veya koltuk bilgisayar başı çalışmanın sağlıklı olabilmesi için en önemli unsurlardandır. Sandalye seçimi yapılırken sırt desteği olmasına, oturma yeri ile ayarlanabilir sırt desteği arasında 95–105 derecelik bir açı bulunmasına dikkat edilmelidir. Gerek oturma yeri gerekse sırt bölgesi oturma pozisyonunuzu destekleyecek şekilde olmalıdır. Koltuğun kol destekleri olmalı, bunlar gerekirse çıkarıp takılabilir ve yüksekliği ayarlanabilir biçimde seçilmelidir. Oturma yerinin yumuşak minderli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca oturma yeri ileri-geri ayarlanabilir ve kendi ekseninde dönebilir olmalıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayaklarınızın altında destek koyabilirsiniz. Dizleriniz ve ayak bileğinizde oluşan gerginliği azaltmak için, ayaklarınızı omuz genişliğinde açık ve engebesi az veya düz bir zeminde konumlandırın.

Doğru açıyı bulmalısınız. Bacağınızın alt kısmı dizden 90–110 derecelik açıyla yerleştirilmiş olmalıdır. Diğer bir önemli konu olan sandalye yüksekliği ise ayarlanabilir tercih edilmelidir.

Uzun süre bacak bacak üstüne atmamaya özen göstermelisiniz. Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturduğunuzda dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan bacak siniri olan peroneal sinir üzerine baskı uygulanabilir, kan dolaşımı olumsuz etkilenebilir. Ayrıca, bu oturma pozisyonu, kambur duruşa sebep olur.

Sık sık mola vermelisiniz. Çalışma esnasında her 45 dakikada en az bir kez yerinizden kalkmalı ve hareket etmeli, bir kaç germe ve omurga, kol bacak esnetme hareketi yapmalısınız. Böylece omurga üzerindeki baskıyı azaltmış ve dolaşımı hızlandırmış olacaksınız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücudunuzu esnetmelisiniz. Çalışma esnasında belirli aralıklarla, önünüzdeki dosya ve işleri bir kenara bırakıp vücudunuzu esnetmelisiniz. Böylece doğru duruşunuzu koruyarak günün geri kalanını daha sağlıklı geçirirsiniz.
Telefonu doğru kullanmalısınız. Aynı anda birçok işi birden yaparken, telefonu omuz ve kulak arasında tutmak içgüdüsel bir harekettir. Bu davranış omurga sağlığını olumsuz etkiler. Boyun sırt ağrısı sebebi olabilir. Konuşmalarınız için bir kulaklık veya hoparlör kullanmalısınız.