Mate Çayı Nasıl Yapılır? Mate Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mate Çayı Nasıl Yapılır? Mate Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İçermiş olduğu yüksek oranlı mineral ve vitaminlerden ötürü mate çayı, sağlık konusunda birçok faydaya sahiptir. Bu çay; yerba mate adlı bitkinin yapraklarından sağlanan bir çay türüdür. Mate bitkisi, Paraguay'da ve Brezilya'da yetişmektedir. Bununla beraber bu bitki yüksek oranda kafin içermektedir.

Mate bitkisinin yaprağında A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri yer almaktadır. Bununla beraber protein, maganez, kalsiyum, klorofil, selenyum, demir, fosfor gibi pek çok yararlı bileşen yer almaktadır. Mate çayı; yağ yakma, kolesterolün düşmesine yardımcı olma ve iştah azaltma gibi pek çok etkiye sahiptir. 

Mate Çayı Nasıl Yapılır? 

Mate çayı hazırlanırken yaprakları bir demlik içerisine ve kaynar olmayan bir suyun içerisine atılmalıdır. Bununla beraber 5 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Mate çayının tadının acı gelmesi durumunda, tatlandırıcı olarak bir çubuk tarçın ilave ederek tüketmek mümkündür. 

Mate Çayının Faydaları Nelerdir? 

 Mate çayının insan sağlığı açısından birden fazla faydaya sahip olduğunu belirtmek oldukça önemli olacaktır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 - Mate çayı; içerisinde bulundurduğu fitokimyasalar ile kalp ve damar rahatsızlıklarını önemli seviyede önler. Bunun dışında A, C, E vitaminleri ile birlikte manganez, demir ve kalsiyumu içerisinde bulundurmaktadır. Bununla birlikte kalp- damar hastalıklarından romatizmaya kadar pek çok rahatsızlığı tedavi edici özelliğe sahiptir. 

 - Mate çayında yer alan amino asitler ve antioksidanlar, kolesterol ve yağın kan dolaşımından basit bir şekilde geçmesine destek olur. Bu sayede arter duvarına birikmezler. Mate çayı bunun dışında arterlerin sertleşmesini de önler. Bu sayede inme ya da kalp krizine neden olacak kan pıhtısının önüne geçer. 

 - Mate çayı, antioksidan konusunda oldukça zengin bir çaydır. Yeşil çaya nazaran yüzde 90 daha çok antioksidan bulunmaktadır. Mate çayı, önemli derecede bağışıklık arttıran özelliklere sahiptir. Pek çok kanser çeşidini önleyebilir, yaşlanma bulgularını yavaşlatır ve kanı detoksifiye eder. Mate çayı bunların yanı sıra uykusuzluk ve stresin azaltılmasına destek olur. 

 - Mate bitkisi; kanserli hücrelerin oluşumu ve gelişimini, mesane ve gırtlak kanserini yavaşlattığı bilimsel incelemeler tarafından belirtilmiştir.

 - İncelemeler, mate çayının şeker hastalığına sahip kişilerde kan şekerini düşüreceğini göstermiştir. 

 - Mate çayı, metabolizmanın hareketlenmesini sağlayan, enerji veren ve uyarıcı bir bitki türüdür. İştahı kesip sindirim sistemini rahatlatan bu çay, idrar söken bir fonksiyona da sahiptir. İçermiş olduğu klorojenik asit ve kafein sayesinde uyarıcıdır, zihinsel ve fiziksel olarak da yorgunluğu alır.

 - Güney Amerika'nın halkı, uzun zamandan beri mate çayını, sindirim sistemi hastalıklarına karşı geleneksel şekilde bitkisel ilaç şekline kullanmaktadır. Mate çayı, safra ve başka mide asitlerinin artan üretimini uyarıp, ağız kokusuna ve sindirime katkı sağlayacak olan mide bakterilerini azaltır. 

Mate Çayı Neye İyi Gelir?

Mate çayının pek çok duruma iyi geldiğini belirtmek önemlidir. Bu durumları sıralamak okurlara fayda sağlayacaktır. Mate çayının iyi geldiği alanlar;

 - Sinüsleri açma konusunda etkilidir.

 - Depresyonu önler, var olan depresyonu iyileştirir.

 - Zayıflama ve yağ yakma konusunda yardımcıdır.

 - Rahatlatan etkisi sayesinde kaygıyı azaltır.

 - Sindirim sistemi açısından olumlu etkilere sahiptir. 

 - İdrar söktürücü özelliği ile yağ yakmaktadır.

 - Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

 - Vücuda enerji verir ve canlılık katar.

 - İltihabın oluşmasını engeller.

 - Ödemi atmada ve şişliklerin giderilmesi konusunda oldukça etkilidir.

 - Zihni açan mate çayı, konsantrasyon ve motivasyonu sağlar.

 - Kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve daha iyi çalışmasını destekler.

 - Alerjilerin hafifletilmesi adına kullanılır. 

 - Şişlikleri giderir.

 Mate Çayının Zararları Var mıdır?

 Çayın aşırı tüketilmesiyle birlikte zararları görülebilir. Tansiyon, kalp çarpıntısı sebebi ile mate çayının fazla tüketilmemesi gerekir. Zayıflama adına düzenli bir şekilde içildiği zaman 3 hafta tüketilmeli ve 2 hafta ara verilmelidir. 

Mate Çayını Tüketmemesi Gereken Kişiler

Mate çayını hamile kadınlar ve emziren anneler tüketmemelidir. Bununla beraber tansiyon hastaları ve kalp hastaları çayı hekimlere danışıp tüketmelidir. Sürekli ilaç kullanan bireyler bu çayı yine hekime danışıp tüketmelidir. Mate çayının gereğinden fazla tüketilmemesi de oldukça önemlidir. 

Mate Çayı Nereden Alınır?

Mate çayının alınabilmesi için aktarlara gitmek doğru olacaktır. Bu şekilde mate çayı almak mümkündür.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS