hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı? Mavi dil hastalığı ile ilgili bilgiler..

  Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı Mavi dil hastalığı ile ilgili bilgiler..
  expand

  Adana'da 'mavi dil hastalığı' karantinası haberlerinden sonra mavi dil hastalığıyla ilgili detaylar yeniden gündem oldu. Habere göre; Adana'nın Yumurtalık ilçesinde iki mahalle, hayvanlarda görülen bulaşıcı mavi dil hastalığı nedeniyle karantinaya alındı. Kaymakamlık, mahallelere hayvan giriş-çıkışının yasaklandığını duyurdu. Peki, Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri neler? Mavi dil hastalığı bulaşıcı mı? İşte detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bazı dönemlerde hayvanlarda görülen ve ölüm riski olan mavi dil hastalığı Adana’da görülmesi üzerine merak konusu oldu. Adana’da İlçeye bağlı Asmalı ve Gölova Mahallelerinde, hayvanlarda bulaşıcı olan mavi dil hastalığı görüldü. Yumurtalık Kaymakamlığı, vakaların görüldüğü iki mahalle ile 10 kilometre çevresinde karantina uygulama kararı aldı. Bu gelişme sonrasında mavi dil hastalığı ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı. İşte hayvanlarda ciddi sıkıntılar yaşatan mavi dil hastalığıyla ilgili bilgiler..

  MAVİ DİL HASTALIĞI BULAŞICI  MI?

  Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, "Asmalı ve Gölovası Mahallesi ve çevresinde hayvanlarda görülen bulaşıcı mavi dil hastalığı nedeni ile karantina kararı alındı. Asmalı ve Gölovası Mahalleleri ile 10 km çevresinde hayvan giriş-çıkışları yasaklandı. Aşılama yapılıyor. Hastalık sinekler tarafından yayılan bulaşıcı bir hayvan hastalığı. Bunun için mahallelerde ilaçlama yapılıyor. Hayvan sahipleri bilgilendirildi" denildi.

  Hastalığın direkt yolla bulaşmadığı kabul edilmektedir. Bulaşma sadece Culicoides cinsi sineklerle olmaktadır. Culicoides cinsi sinekler biyolojik vektörler olup, enfekte bir hayvandan kan emerek virusu almalarının ardından 7 gün içinde virusu vücutlarında yeterli miktarda üretip bir başka hayvanı enfekte edebilecek hale gelmektedirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mavi dil hastalığı tüm geviş getiren hayvanlarda görülebilir. Mavi dil hastalığı virüsü “Tatarcık” olarak bilinen sokucu sineklerin hasta hayvandan emerek aldıkları kanda bulunur ve aynı sineğin sağlıklı bir hayvandan kan emmesi sonucu sağlam hayvana geçer.

  Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı Mavi dil hastalığı ile ilgili bilgiler..MAVİ DİL HASTALIĞI NEDİR?

  Mavi dil ya da Blue tongue, Culicoides cinsi sokucu sinekler ile nakledilen, sığır, koyun, keçi ve deve gibi evcil hayvanlar ile bazı yabani gevişgetirenlerde görülen ve konjesyon, ödem, hemoraji ile karakterize bir enfeksiyondur. Mavi dil (BT), koyun, keçi, sığır, manda, geyik, Afrika antiloplarının ve develerinin çoğu türü gibi yabani ve evcil geviş getirenleri etkileyen bulaşıcı, bulaşıcı olmayan, vektör kaynaklı viral bir hastalıktır. 

  Mavi dil virüsü (BTV) ile enfeksiyon, hayvanların büyük çoğunluğunda görülmez ancak enfekte koyun, geyik ve yabani geviş getirenlerin bir kısmında ölümcül hastalığa neden olabilir. Culicoides cinsindeki sadece birkaç türün böcek vektörü, viraemik hayvanlarla beslenerek enfekte olmuş duyarlı geviş getiren hayvanlar arasında mavi dil virüsünü (BTV) iletir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı Mavi dil hastalığı ile ilgili bilgiler..MAVİ DİL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

  1. Yüksek ateş.
  2. Fazla miktarda tükrük salgısı ve salya akıntısı,
  3. Önce şeffaf seröz sonra irinli mukoprulent burun akıntısı,
  4. Solunum güçlüğü ve kesik kesik nefes alma,
  5. Ağız, dudaklar, yüz, göz kapakları ve kulaklarda ödeme doğru gelişen hiperemi ve konjesyon
  6. Ağız mukozasında ülserasyon ve nekrozlar,
  7. Dil, hiperemik ve ödematöz, hastalığın ilerleyen basamaklarındaysa siyanotik (mavi), şişmiş ve bazen de ağızdan dışarı sarkmış görülebilir,
  8. Tırnakların koroner bandında hiperemi sonucu kırmızılaşma,
  9. Hiperemi, kasıklar, perineum ve koltuk altlarına yayılabilir,
  10. Ayaklarda görülen pododermatitis ve myositis topallığa yol açabilir,
  11. Ciddi durumlarda Torticollis,
  12. Yavru atma ve malforme kuzu doğumları,
  13. Pneumonia komplikasyonları
  14. Zayıflama
  15. 8-10 gün içinde ölüm veya kıllarda dökülme (alopecia), kısırlık ve büyüme geriliği ile seyreden uzun bir nekaat dönemi ile iyileşme.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow