hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meme büyütme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

  Meme büyütme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler
  expand

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, meme büyütme estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meme büyütme veya büyütme mamoplastisi veya memenin boyutunu, şeklini veya dolgunluğunu artırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir

  Cerrahi prosedürle, göğüs kaslarının veya göğüs dokusunun altına silikon, salin veya alternatif kompozit meme implantları yerleştirilir. Günümüzde yaygın olarak silikon meme implantları tercih edilir. İmplantlar ortalama olarak 7 ila 12 yıl dayanır. Prosedür, birer kesi yapmayı ve implant yerleştirmeyi içerir.

  Meme büyütme neden tercih edilir?

  Göğüs büyütme doğal olarak küçük olan göğüsleri büyütmek, amilelik, kilo kaybı veya emzirmeden sonra meme boyutunu ve şeklini geri kazandırmak, göğüsler asimetrik olduğunda simetriyi sağlamak ve kanser tedavisi sonrası meme oluşturmak amaçlarıyla yapılır.

  Plastik cerrahi, rekonstrüktif cerrahi ve kozmetik cerrahiyi içerir. Rekonstrüktif meme cerrahisi, meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak yapılabilir. Estetik amaçlı estetik meme ameliyatı yapılır. Göğüs büyütme normalde kozmetik bir ameliyattır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Estetik ameliyat yoluyla meme büyütmenin kadınların özgüvenini ve cinsel isteklerini artırdığını buldu.

  Meme implantı çeşitleri nelerdir?

  Meme implantı, memenin fiziksel şeklini büyütmek, yeniden yapılandırmak veya oluşturmak için memenin içine yerleştirilen tıbbi bir protezdir. Meme implantları silikon, salin veya başka bir bileşik içerebilir. Üç ana tip meme implantı vardır:

  Salin implantlar, tuzlu su gibi steril bir salin solüsyonu ile doldurulur. Çözelti, bir elastomer silikon kabuk içinde tutulur. Bu implantlar farklı miktarlarda salin solüsyonu ile doldurulabilir. Bu, memenin hissini, sıkılığını ve şeklini etkiler.

  Silikon jel dolgulu implantlar, silikon jel ile doldurulmuş silikon bir dış kabuktan oluşur. Doğal meme dokusuna en yakın hissi ve görünümü verdiği için günümüzde yaygın olarak silikon jel dolgulu implantlar tercih edilir. Alternatif kompozit implantlar ise polipropilen ip gibi başka bir materyal ile doldurulabilir.

  Ameliyat nasıl yapılır?

  Normalde genel anestezi kullanılır, böylece ameliyat sırasında hasta uyur. Bazen lokal anestezik kullanılır ve hasta uyanıktır. Kesi için çeşitli seçenekler bulunur. Cerrah ve hasta kesi seçeneklerini tartışmalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göğüs altı kıvrımına yapılan meme altı kesi ya da meme başı çevresinde periareolar kesi en yaygın tercih edilen kesi türleridir. Kesi seçimi cerrahın seçimine bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Meme implantlarında iki türlü yerleşim vardır. Submusküler bir yerleşim pektoral kasın altına yerleştirilebilir. İyileşme daha uzun sürebilir ve operasyondan sonra daha fazla ağrı olabilir.

  Submammary veya subglandular yerleştirme, göğüs dokusunun arkasına, pektoral kasın üzerine yerleştirilebilir. Göğüs dokusunda kesikleri katmanlı dikişlerle kapatılır. İlk başta kesi çizgileri görünür olacak, ancak bunlar zamanla kaybolur.

  Ameliyat bir miktar şişlik oluşturur, ancak bu iki hafta içinde geçer. Kesi çizgileri de kaybolur.

  İyileşme süreci nasıldır?

  Anestezinin etkisi geçtikçe hastaya ağrıyı dindirmek için ağrı kesici verilebilir. Genel anesteziden sonra hasta araba kullanmamalıdır. Eve gitmek için destek alması tavsiye edilir. Çözülebilir sütürler birkaç hafta içinde kaybolur. Hastada erimeyen dikişler varsa veya göğüslerin yanına drenaj tüpleri konulmuşsa, bunların alınması için tekrar doktora gidilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doktor, ağrı ve rahatsızlığı gidermek için kolları esnetmek ve hareket ettirmek gibi ameliyat sonrası bazı egzersizler ve ayrıca ne tür sütyen giyilmesi konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

  Her cerrahi işlemin riskleri vardır. Meme büyütme ameliyatı cerrahi komplikasyon riski düşük bir operasyondur.

  Emzirme işlemi yapılabilir mi?

  Meme büyütme estetiği, göğüslerin süt verme işlemi korunarak yapılır. Anne adayları meme büyütme estetiği sonrası bebeğini emzirmede genellikle bir sıkıntı yaşamaz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow