Meme estetiği hakkında en çok merak edilenler

Meme estetiği hakkında en çok merak edilenler

Meme estetiği hakkında en çok merak edilenler

Dünyada en çok tercih edilen estetik operasyonların başında meme ameliyatları geliyor. Bazen zorunluluk gerektiren hallerde, ağırlıklı olarak ise estetik tercihlerle talep gören meme operasyonlarıyla ilgili en çok merak edilen 10 soruyu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr Gülay Boztosun yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1-Meme estetiği nedir?

Meme estetiği genellikle kendi vücut tipine göre ideal ölçülerde göğüs yapısına sahip olmak isteyenlerin talep ettiği bir operasyon türüdür. Doğum, emzirme, yaşlanma ve gelişimsel bozukluklar idealden farklı şekil değişikliklerine sebep olabilir. Meme operasyonu kişinin vücut tipi ve talebi doğrultusunda en ideal göğüs şekline sahip olabilmesi için gerçekleştirilen bir işlemdir.

2-Kimler meme estetiği tercih ediyor?

Meme estetiği operasyonları taleplerini iki ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi sağlık ve yaşam konforu, ikincisi estetik temelli talepler. Gelişim bozuklukları, zorunlu meme ameliyatları sonrası düzeltme işlemleri, boyun,sırt ağrısına ve günlük yaşama olumsuz etkileri olan meme büyüklüğü durumlarını ilk kategoride sayabiliriz. Estetik tercihlerle gerçekleşen operasyonlarda ise göğüslerin fiziki görünümünden memnun olmayan kişilerin değişiklik talepleri ön planda oluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3-Erkekler de meme estetiği olabilir mi?

Dünyada kadınların en çok talep ettiği meme estetiği operasyonlarına son yıllarda erkekler de ilgi göstermeye başladı. Özellikle hızlı kilo verme nedeniyle veya yaşa bağlı gerçekleşen sarkmalarda erkeklere de meme küçültme operasyonları yapılabiliyor.

4-Kimler meme estetiği olamaz?

Vücut gelişimi henüz tamamlanmadığı için 18 yaşından küçüklere meme estetiği ameliyatı yapılmaz. Ayrıca hamile veya emziren kadınlar için de meme estetiği operasyonu doğru olmaz. Sağlıklı olanı emzirmenin tamamlanmasının üzerinden 6 ay geçmesidir. Ayrıca mide küçültme ameliyatı geçirenler için de en az 1,5 yıl sonrasında meme ameliyatı olmaları önerilir.

5- Meme operasyonunda talepler hangi başlıklar altında oluyor?

Bu konuda başlıca talepleri göz önüne alarak meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme olarak üç ana başlık söyleyebiliriz.

6-Meme estetiğinde en çok tercih edilen ameliyat türü nedir?

Türkiye'de meme büyütme ve meme küçültme operasyonları hemen hemen eşit oranda talep görüyor. Meme dikleştirme ve toparlama operasyonlarını, sağlık temelli talepler takip ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7-Meme estetiğinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Meme ameliyatında en son kullandığımız en yeni ve modern tekniklerden biri Vertikal Skarlı Mammoplasti adı verilen tekniktir. Buna genelde hastalar lolipop insizyon der yani meme altından insizyon olmaz, meme ucundan sonra aşağı doğru düz inen bir insizyon olur. Meme küçültme ameliyatlarında meme ucu ve meme dokusu olması gereken yere 2. Ve 4. Kaburga arasına yerleştirilir. Dolayısıyla meme altı çizgisi de 1-4 cm arası yukarı taşınır. Buda daha fit ve genç vücut hatları sağlar.

8-Meme estetiğinin riski var mıdır?

Meme estetiğinde operasyonun riski diğer elektif ameliyatlar kadardır. Anestezi altında gerçekleştiği için genel anestezi riskleri her ameliyatta olduğu kadar bu operasyonlarda da vardır.

9-Operasyon genel anestezi altında mı olur, kaç saat sürer?

Meme ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Hastaya yapılacak işleme göre ameliyat ortalama 1-3 saat sürer.

10-Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası ilk 5-7 gün önemlidir. Hasta o süre içerisinde dinlenmeli ve ameliyat bölgesini temiz tutmaya dikkat etmelidir. 1 hafta sonra masa başı bir işte çalışıyorsa dönebilir ancak tempolu işlere biraz ara verilmelidir. Ağır sporlar önerilmez ancak yürüyüş yapılabilir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber