Menengiç Nedir, Nasıl Kullanılır? Menengicin Faydaları Nelerdir?

Menengiç Nedir, Nasıl Kullanılır? Menengicin Faydaları Nelerdir?

Menengiç Nedir, Nasıl Kullanılır? Menengicin Faydaları Nelerdir?

Menengiç, genellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen yabani bitkilerden biridir. Çok şifalı olması nedeniyle sabun ve kahve gibi birçok üründe kullanılıyor. Özellikle bıttım ve yaban fıstığı olarak da bilinen bir bitkidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Menengiç Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Menengiç tohumu içeriğinde bulunan yağlar, antioksidan etkisi gösteriyor. Özellikle yaşlanmayı geciktiriyor ve hücrelerin yenilenme hızını arttırıyor. Adet sancısı yaşayan kişiler menengiç yağıyla karın bölgesine masaj yapabilir. Bu masaj sonucunda karın ağrıları oldukça azalacaktır. Kilo sorunu şayayan kişiler, bir bardak su içerisine iki damla menengiç yağı ekleyerek içebilir. Bu şekilde tüketim yapıldığında oldukça fazla kilo alımına neden olacaktır. İştah açma özelliği nedeniyle pek çok insanın ilgi gösterdiği bir bitki yağıdır.

 Menengiç yağı içerisinde B ve E vitamini bulunuyor. Bu vitaminler vücudun dayanıklı olması için oldukça önelidir. Menengiç yağı birçok hastalığa şifa olduğu için her evin mutfağında yer alır. Memengiçten hazırlanan sabun cilt hastalıklarında oldukça faydalıdır. Egzama ve mantar gibi pek çok cilt hastalığının iyileştirilmesinde menengiç sabunu kullanılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Genç yaştaki bireylerde görülen ergenlik sivilcelerin daha hızlı iyileştirilmesinde yardımcı olur. Varis hastalığı yaşayan kişilerde menengiç sabunu oldukça yararlıdır. Sabun cilde olduğu kadar saçlara da çok iyi geliyor. Özellikle saçların nemli ve canlı olmasını sağlıyor. Saçların daha parlak olması isteniyorsa, menengiç sabunu kullanılabilir.

 Menengicin Faydaları Nelerdir?

 Pek çok kişi menengicin faydasını araştırarak bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bilindiği üzere menangicin faydaları oldukça fazladır. Hastalıkların tedavisinde ve özellikle cilt sorunlarında oldukça etkili bir doğal çözümdür. Menengic bitkisi şifa bitkisi olarak görülen bitkilerden sadece biridir. Menengicin merak edilen faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Nefes darlığına iyi gelir
 • Öksürüklere iyi gelir
 • Mide ağrılarını iyileştirir
 • Cilt yaralarını iyileştirir
 • Ayak terlemesini engeller
 • Kalp yetmezliği riskini ortadan kaldırır
 • Cinsel gücü arttırır

Menengicin ayrı ürünlere eklenmesi durumunda daha farklı faydalar sağlayabiliyor. Özellikle menengiç kahvesinin tüketilmesi insan sağlığına oldukça farklı faydalar sağlıyor. Bu kahve genellikle sütle pişirilen bir kahve türüdür. Sağladığı faydalarla ön plana çıkarak, insanların kahve ihtiyacını da karşılıyor. Menengiç kahvesinin bilinen faydaları şu şekildedir;

 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
 • Böbrek taşı ve kum sorunlarına iyi gelir
 • Romatizma ağrılarını azaltır
 • Vücuttaki ödemleri atar
 • Egzama cilt sorunlarına iyi gelir
 • Kolesterolü dengeler

Menengiç Tohumu Ne İşe Yarar?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha çabuk hastalanabilir. Özellikle bu durumlarda kanser hastalığı çok sık yaşanan bir hastalıktır. Menengiç tohumu vücutta yer alan toksinleri atmak için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı çok fazla tercih edilir ve bu tür hastalıkların önüne geçer. Vücut içerisinde bulunan hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.

 İdrar yolunda yaşanabilecek bazı sağlık sorunları bulunuyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları pek çok insanın yaşadığı bir sağlık problemidir. Menengiç tohumu idrar yolunda oluşabilecek tüm enfeksiyonları engeller ve iyileştirir. Şiddeti ağrı ve sancı yaşayan kişiler menengiç tohumunu kullanarak bu ağrıların şiddetini azaltabilir.

 Menengiç Yağı Ne İşe Yarar?

 Menengiç yağı içerisinde çok zengin vitaminler bulunuyor. Özellikle E ve B vitaminleri insan sağlığına oldukça fayda sağlıyor. Özellikle cilt ve saç problemi yaşayan kişiler için menengiç yağı öneriliyor. Erkeklerde görülen saç beyazlamalarını yavaşlatma ve geciktirme özelliği bulunuyor. Saç diplerinde oluşan yaraların engellenmesinde büyük bir rol oynuyor. Menengiç yağı vücutta oluşan sivilcelerin kısa süre içinde iyileştirilmesinde etkilidir. Menengiç yağı aynı zamanda buz torbalarına koyularak dondurulabilir ve herhangi bir ağrı yaşanması durumunda baş ağrısı için baş bölgesine koyulabilir.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber