Mesir Macunu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Mesir Macunu Az Bilinen Faydaları

Mesir Macunu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Mesir Macunu Az Bilinen Faydaları

Mesir macunu; 41 türlü baharat karışımı ile elde edilen, macun kıvamlı bir tatlı şeklinde tanımlanabilir. Bu macun 479 sene önce ilk defa Osmanlı döneminde, Merkez Efendi sayesinde yapılmıştır. Manisa'nın bilinen değeri olan mesir macunu, uzun senelerden beri insanlara şifa olmaya devam etmektedir.

Yaklaşık olarak 5 asır önce, Merkez Efendi sayesinde yapılan ve içeriğinde 41 tane baharatın kullanılmasıyla ortaya çıkan mesir macunu, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesine şifa olmuştur. Özellikle kış aylarında çoğu kişinin yaşadığı, grip ve soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı şifa olan mesir macunu, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda da bu hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kış mevsiminde ortaya çıkan hastalıklarla baş etmek adına mesir macunu ya da mesir macunu çayı tüketimi oldukça faydalı olacaktır.

Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

Mesir macunu içerisinde yer alan baharatların, hepsinin ayrı özellikleri vardır. Bununla beraber faydaları da çok çeşitlidir. Karışımları ile kombo etkisine sahip olan mesir macununun birden fazla yararı vardır. Bunlar; idrar yollarında bulunan sorunların giderilmesi, kanın temizlenmesi, balgamı ortadan kaldırması, hemoroid sorununu çözmesi, göğüs sorunlarına iyi gelmesi, eklem ağrılarını ve romatizmaya karşı olumlu etkileri bulunması, egzamaları iyileştirmesi, mide ve sindirim sisteminde oluşan gazı gidermesi, sinir hastalıklarına iyi gelmesi olarak sıralanabilir. En fazla bilindiği olumlu etkisi; doğal baharatların karışmasından dolayı vereceği kuvvet, enerji ve güç olarak belirtilebilir. Bunun dışında mesir macunu bel için de çok faydalıdır.

Mesir Macunu Neye İyi Gelir?

Mesir macununun birden fazla faydası bulunduğunu belirtmek mümkündür. Bununla beraber mesir macununun neye iyi geldiği hakkında detaylı bilgi vermek faydalı olacaktır. Bunlar;

- Egzama ve bazı cilt hastalıklarına iyi gelir.
- İdrar yolunda oluşan problemlere iyi gelir. İdrar zorluğu çeken kişilerin mesir macunu kullanması tavsiye edilir.
- Cinsel kuvvete iyi gelen ürünlerden birisi de mesir macunudur. Bu macun hem erkek hem de kadının cinsel sağlığını olumlu olarak etkiler. Macunun afrodizyak etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün.
- Mesir macunu, içerisinde bulundurduğu baharatlardan ötürü öksürüğü ortadan kaldırmaktadır. İçinde yer alan yakıcı baharatlar, solunum sistemine iyi gelir.
- Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
- Balgam söktüren bir özelliği vardır.
- Kalori bakımından yüksek olan mesir macunu, tokluk hissi verir. Bununla beraber enerji de sağlar.
- Kabakulak gibi rahatsızlıklara önlem alınması konusunda yardımcıdır.
- İçermiş olduğu bazı baharatlar, ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bu yüzden romatizmal hastalıklara iyi gelir.
- Hemoroid problemi olan kişiler, mesir macununun faydalarından yararlanabilirler.

Mesir Macunu Az Bilinen Faydaları

Mesir macununun az bilinen faydaları arasında cinsel gücü arttırdığı yer almaktadır. Mesir macunu hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel güce güç katmaktadır. Bunun dışında birden fazla sorunu iyileştirici özelliğe sahiptir.

Mesir Macununda Kullanılan Baharatlar

Mesir macununda kullanılan baharatlar; vanilya, zencefil, kremtartar, udülkahır, kebabiye, zulumba, meyan balı, eskir, darıfülfül, şamlı, kimyon, sarıhelile, yeni bahar, çam sakızı, tarçın çiçeği, tarçın, çivit, karanfil, havlican, kişniş, Hindistan cevizi, Hindistan çiçeği, şeker, zerdeçal, karabiber, anason, zafiran, ravent, kakule, limon tuzu, portakal kabuğu, limon kabuğu,hardal, çöpçini, tiryak, günbalı, raziyane, hıyarşembe, çörek otu, tekemercini tohumu, galanda şeklinde sıralanabilir.

Mesir Macununun Zararları Var mıdır?

Mesir macunu normalde kullanıldığı zaman herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak gereğinden fazla tüketilmesi; baharatların yan etkilerinden dolayı olumsuz durumları doğurabilir. Mide karaciğer, şeker, mesane, obezite gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bu macunu dikkatli tüketmeleri ve dikkatli bir şekilde yemeleri gerekmektedir.

Mesir Macununun Kullanım Şekli

Mesir macununun kullanımı; yalnızca yiyerek olmalıdır. Kavanozlarda satılan mesir macunu kaşıklarla yenebilir. Bunun dışında çubuk ile hazırlanan şekli ile de tüketilebilir. İçermiş olduğu baharatların bazılarından karışımı yapılan mesir macunu çayı ya da başka bir adıyla mesir çayı, toz olarak satışa sunulmaktadır.

Tüketimi konusunda çok sık soru sorulan mesir macunu bozulur mu sorusuna; satın alınan ürünün son kullanma tarihine bakılması gerektiği şeklinde bir cevap verilebilir. Bunun dışında açık alanda uzun süre tutulmaması gerekmektedir. Alınan mesir macunun içerisinde glikoz yer alıyorsa, mesir macununun doğallığı bozulmuştur. Mesir macunu alırken bu tür detaylara dikkat edip tüketmek gerekir.

  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS