Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı sürekli ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı kişinin gündelik yaşantısını önemli ölçüde kısıtlayan bir durumdur. Pek çok sebebe bağlı olarak mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Mide bulantısı çoğunlukla soğuk algınlığından sonra ortaya çıkmaktadır. Peki, mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısına dair bütün detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mide bulantısı her yaşta ortaya çıkabilen ve çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Mide bulantısı bazen bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilirken bazense bu durum geçici olabilmektedir.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle mide bulantısının kesin bir sebebi bulunmamaktadır. Mide bulantısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

- Soğuk algınlığı mide bulantısına sebep olabilmektedir. Soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan mide bulantısının yanında kusma da eşlik edebilir.
- Kadınlarda hamileliğin de bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Hamilelik belirtisi olarak mide bulantısı aniden gelişir ve kişide kusma benzeri faktörler de ortaya çıkmaktadır.
- Zehirlenme neden ile de mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Bozuk ve tarihi geçmiş gıdaları tüketmeniz durumunda mide bulantısı şikayeti ortaya çıkar.
- Gribal enfeksiyona bağlı olarak da yine mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Ani hava değişikliği nedeni ile ortaya çıkan gribal enfeksiyon mide bulantısının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.
- Ülser gibi mide rahatsızlıkların belirtisi arasında mide bulantısı yer almaktadır. Ülser rahatsızlığı mide bulantısı ve kusmaya da eşlik etmektedir.
- Stresli bir yaşam sürmek de mide bulantısına sebep olabilir.
- Asitli içecekleri fazlaca tüketmek mide çeperinin zarar görmesine bu durumda da mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
- Migren rahatsızlığı hem baş ağrısına hem de mide bulantısının bir sebebidir.
- Yolculuk esnasında da mide bulantısı sık sık karşılaşılabilir. Orta kulağın sallanması ve vücudun bu durumu algılayamaması nedeni ile mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir.
- Mide bulantısı psikolojik nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına iyi gelen pek çok bitkisel çözümler yer almaktadır. Bu bitkisel çözüm metotları ile birlikte kısa sürede mide bulantısı şikayetlerinizi en az seviyeye indirebilirsiniz.

Nane Limon: Nane limon kaynatmak bilinen en iyi mide bulantısı çözümlerinden biridir. Azıcık naneyi bir bardak suyun içerisinde kaynatarak üzerine de limon parçacıkları ekleyerek içebilirsiniz. Nane limon hem mide bulantınızı alacak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Papatya Çayı: Eğer sık sık mide bulantısı şikayeti yaşıyorsanız papatya çayı tedavisi tam da size göre. Papatya çayı sahip olduğu besin değerleri ile mideyi rahatlatır ve mide bulantısı şikayetlerinizi önemli ölçüde giderir. Papatya çayını günde 2 defa tüketebilirsiniz. Vücuda da oldukça yararlı bir bitkisel çaydır.

Ihlamur: Ihlamur hem soğuk algınlığına hem de mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Eğer mide bulantısı şikayetleriniz varsa sık sık ıhlamur tüketebilirsiniz. Ihlamuru günde istediğini kadar tüketebilirsiniz.

Limonata: Limonata da mide bulantısına iyi gelen bir diğer bitkisel çözümlerden biridir. Limonata bol miktarda c vitamini içerir. C vitamini içermesinden dolayı mideye de oldukça iyi gelmektedir. Mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır. Böylece mide bulantısı şikayetlerini de ortadan kaldırır.

Ilık Süt: Süt mide dostu olan bir besin kaynağıdır. Mideyi rahatlatır ve midede oluşan rahatsızlıkları da önler. Dolayısıyla eğer mide bulantısı yaşıyorsanız ılık süt tüketerek mide bulantısını geçirebilmeniz mümkündür.

Kekik Çayı: Mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylardan bir diğeri de kekik çayıdır. Kekik çayı rahatlıkla tüketebileceğiniz oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Gönül rahatlığı ile kekik çayı tüketerek mide bulantısı şikayetlerinizi geçirebilirsiniz.

Su ve Karanfil: Su ve karanfil karışımı da mide bulantısına iyi gelen bir diğer bitkisel çözümdür. Suyu ister kaynatabilir isterseniz de normal olarak tüketebilirsiniz. Suyun üzerine atacağınız 2 veya 3 karanfili aynı şekilde içerek tüketebilirsiniz.

Soğan Suyu: Soğanın oldukça faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle soğan suyunu direkt olarak tüketerek mide bulantısını geçirebilirsiniz. Soğan suyunu günde 1 defa yaparak tüketmeniz durumunda mide bulantısı gibi mide şikayetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Soğan suyu aynı zamanda kusma şikayetlerini de önler.