hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Midenizi ameliyatsız küçültebilirsiniz

  Midenizi ameliyatsız küçültebilirsiniz
  expand

  Kilo problemi yaşayan insanların birçoğu ameliyat ile midesini küçültme karar alıyor. Gastroentereloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, ameliyatsız mide küçültme yöntemlerini anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Prof. Dr. Vedat Göral, “Sıklıkla kilo alma nedeni, mideyi tıka basa doldurduktan sonra meydana gelen mide genişlemesidir. Fazla yediğimizde, kaslar da zamanla gevşeyerek, midenin genişlemesine ve iç hacminin artmasına neden oluyor. Mide duvarları yeterince gerildiğinde, beynimize uyarı gidiyor ve az yemesi hormonal yolla sağlanıyor. Midemizi sürekli ve düzenli olarak fazla yiyerek gerdiğimizde, mideden beyne giden tokluk sinyalleri bozuluyor. Kişi fazla yer ve mide kapasitesi artarak obezite hastalığı oluşur. O nedenle az ve sık yemek, midenin büyümesine engel olur” açıklamalarını yaptı.

  Bireyin vücut ağırlığı midenin büyüklüğü açısından büyük fark oluşturmadığını söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, “İnsan midesi çok esnek bir organ olup, yapısı gereği genişleme kabiliyetine sahiptir. Az ve açlık düzeyinde beslenildiğinde de mide zaten genişleyemez ve normal büyüklükte kalır, ancak daha sonraları oluşan mide tembelliği nedeni ile de küçülür. Ancak anatomik olarak, mide büyüklüğü değişmez” diye konuştu.

   

   

  Yemek saatlerinde ve acıkıldığında yemek yenmesi gerektiğine dikkat çeken Göral, sözlerine şöyle devam etti: Kişi kendini aç bıraktığında ya da aşırı yemek tükettiğinde vücut ani şeker düşmeleri yaşıyor.

  Bu durum ile çok sık karşılaşırsa, kan şeker ve insülin düzeyini ölçmek gerekir. Böyle durumlarda, şekeri ve kalorisi yüksek gıdalar yerine az miktarda meyve ya da suyu, peynir, yoğurt, süt ile geçiştirmeliyiz. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi, şeker, yağ oranı yüksek kalorili gıdaları ve içecekleri aşırı tüketmek doğru değildir. Bu nedenle, kilo verirken zorlayıcı diyetler yerine, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mide hacminin ani artmasının ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulunan Göral, “Midede su kapasitesi 1,5 litreye kadar çıkabilir. Yemekle beraber, 2 ila 2,5 litreye varabilir. Mide kapağı açık ise yani mide fıtığı varsa, kısa sürede mide hacminin bu kadar artması, reflüye, boğazına gelmesine ve hatta yediklerinin akciğere kaçmasına neden olabilir. O nedenle hiçbir zaman mideye aşırı yüklenmemek ve mide hacminin ani artmasına neden olmamak gerekiyor. Az miktarlarda sık tüketme yöntemi ile midemizi yormadan hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz” bilgisini verdi.

  Obezite tedavisinde yapılan mide küçültme ameliyatlarından bahseden Göral, sözlerini şöyle tamamladı;

  Sleeve gastrektomi yani mide küçültme ameliyatlarında ameliyat sonrası hayati önem taşıyor. Bazı vakalarda, ameliyattan sonra çok yemeğe veya dikkat eksikliğine bağlı olarak midede büyüme olabiliyor

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow