Mideye Ne İyi Gelir? Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir, Nasıl Geçer?

Mideye Ne İyi Gelir? Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir, Nasıl Geçer?

Mideye Ne İyi Gelir? Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir, Nasıl Geçer?

Hafif bir mide rahatsızlığından ülsere ve kansere kadar pek çok sorun mide ağrısına yol açabiliyor. Kişiler bu gibi durumlarda kendilerini iyi bilmeli ve geçmeyen giderek şiddeti artan ağrılar için de uzman doktora başvurması gerekir. Zaman zaman herkesin yaşadığı mide ağrısı, geçmediği ve şiddetlendiği takdirde sıkıntılı bir sağlık sorununa dönüşebiliyor. Bulantı, kusma, öksürük, ağız kokusuz ve hazımsızlık gibi sorunlar da mide ağrısının belirtileri arasında yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mideye Ne İyi Gelir?

 Mide ağrısına neden olan sebep araştırılarak ağrının temelinde yatan sebebe göre bir tedavi uygulanmalıdır. İlaç kullanımı, gastrit, tüketilen besinler, ülser gibi durumlar mide ağrısı gibi şikayetlerin artmasına neden olur. Mide çok hassas bir organdır ve stres bile midenin ağrımasına ve yanmasına neden olabilir. Bunun için sağlıklı besinler tüketerek düzenli egzersiz yapmalısınız. Bunun için mide şikayetleri devam ediyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Mide ağrısını hafifletecek besinler tüketerek ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

 • l Tarçın
 • l Yoğurt
 • l Süt
 • l Muz
 • l Maden suyu
 • l Bitki çayları

Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

 Mide ağrısını hafifletmek için bazı yiyecek ve içeceklerden destek alabilirsiniz. Bunlar ise;

l Vücudun ihtiyacı olan bol su tüketmek, besinlerin kolay sindirilmesine ve kolay emilmesine yardımcı olur. Bol su tüketmek, mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

l Papatya çayı, anti enflamatuar özelliği sayesinde mide ağrısını önemli ölçüde azaltır. Papatya çayı, kasların gevşemesine yardımcı olur ve krampları engellemeye yardımcı olur.

l Zencefil, mide sorunları için en yararlı bitkiler arasında yer alır. Aynı zamanda hazımsızlık giderici özelliği bulunduğu için mide ve bağırsak sorunlarının doğal bir şekilde çözülmesine yardımcı olur. Zencefil, mide kaslarının gevşemesini sağlarken yiyeceklerin daha hızlı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur ve mideyi rahatlatır.

l Nane, hem ağız kokusuna hem de mideye en yararlı bitkiler arasında yer alır. Aynı zamanda nanenin ağrı giderici bir özelliği vardır. Hatta geleneksel tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Nane yaprakları, ishal ve gazın tedavisinde oldukça etkilidir.

l Alkol ve sigaradan uzak durmak mide rahatsızlıklarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Stres, alkol ve mide rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur.

l Limon suyu, karbonat ve su karışımı sindirimi kolaylaştırır ve mide rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hazımsızlık ve gaz problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

l Karanfil, hem ağız kokusunu gidermeye hem de midedeki gazın azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda karanfil, yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

 Mide ağrısını geçirmek için midenizi rahatlatacak ılık bir süt içebilir ve hafif yiyeceklerle beslenerek midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Doktora gitmeniz ve ilaç kullanmanız halinde hala mide ağrınız geçmiyorsa bu durum ciddi bir sorun olduğunu gösterir. Mide ağrısı, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hormonal sıkıntılar, düzensiz yeme alışkanlıkları, alkol ve sigara içmek mide ağrısının azalmasını sağlar.

 Mide Ağrısının Nedenleri

 Mide ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Mide ağrısının doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için ağrının altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Mide ağrınızın ne kadar şiddetli olduğuna ve mide ağrısına hangi belirtilerin eşlik ettiğine dikkat etmeniz gerekir. Mide ağrısının başlıca nedenleri;

 • l Gastroözofageal reflü
 • l İlaç kullanımı
 • l Gastrit
 • l Yiyecekler
 • l Kronik hastalıklar

Mide Ağrısının Belirtileri

 Mide ağrısı belli başlı belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtiler, aynı zamanda mide ağrısının neden kaynaklandığını anlamaya da yardımcı olur. En çok görülen mide ağrısının belirtileri;

 • l Mide ekşimesi veya asit reflüsü
 • l Şişkinlik
 • l Mide bulantısı
 • l Gaz çıkarma ihtiyacı
 • l Ağız kokusu
 • l Hıçkırık veya öksürük

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber