Moringa Çayı Nasıl Yapılır? Moringa Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Moringa Çayı Nasıl Yapılır? Moringa Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve sıkça tüketilmeye başlayan bitki çaylarından biri de moringa çayı. Moringa çayı, Hindistan’ın kuzeyinde yetişmekte olan moringa ağacının insanoğluna sunduğu doğal bir şifa kaynağı olarak biliniyor.

Moringa çayı, doğadan doğal hali ile toplanan ve süzen poşetler haline getirilen bir bitkisel ürün olup güçlü etkileri olduğu tespit edilen bir üründür. Bazı önemli problemlerin tedavisinde de moringa çayı kullanıldığı görülmektedir. Bununla birlikte tüketim şekli ve dozu da oldukça önemlidir ve uzman görüşleri doğrultusunda kullanılmalıdır. 

 Moringa Çayı Nasıl Yapılır? 

 Moringa çayı kadar bu özel çayın nasıl yapılacağı hususu da araştırılmaktadır. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi moringa çayı da demlenerek içilmektedir. Yapılışında kaynayan suyun içine moringa yaprakları atılmakta ve ortalama olarak 7-8 dakika bekletilerek demlenmektedir. Demlenme sonrasında ise 20 dakika dinlenmek üzere çay bırakılmakta ve akabinde içime hazır hale gelmektedir.

 Moringa Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir? 

Uzmanlar tarafından moringa çayını severek tüketen kişilere 3 fincandan fazla tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Fazla tüketim halinde istenmeyen sağlık problemleri ile karşılaşılabileceğinden kullanım ölçülerine riayet edilmelidir. 

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir? 

Moringa çayı, birçok hastalıkta geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla zayıflatıcı özellikleri sebebi ile kullanımları tercih edilmektedir. Moringa yaprağının, zengin mineral ve besin içeriği ile bilimsel olarak desteklenen çok sayıda faydası bulunmaktadır. 

- Moringa yaprağı, zengin bir mineral, vitamin ve aminoasit kaynağıdır. A,C,E vitaminleri içeren moringa yaprağı; potasyum, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. İçerdiği yüksek A vitamini, konsantrasyon ve göz sağlığını korumada oldukça yararlıdır. 

 - Moringa çayı, sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemektedir. Birçok insanın şikayetçi olduğu ve etkili çareler aradığı bağırsak sendromlarının başında gelen kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı ve destek olmaktadır. 

- Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. 

 - Vücutta yağ depolanmasını engellemektedir. 

 - Tokluk hissi vermekte böylelikle sağlıklı bir şekilde zayıflama için faydalı olmaktadır. 

 - Doğal bir anti-aging olan moringa çayı, yaşlanma karşıtı bir üründür. Bu bakımdan anti-aging ürünlere değer veren ve bitkisel ürünleri tercih eden kişiler tarafından özel olarak moringa çayı tercih edilmektedir. Düzenli olarak moringa çayı içenlerin cildi gözlemlendiğinde ciltlerindeki yaşlanmanın yavaşladığı görülmektedir. Bu çayı düzenli olarak tüketen kişilerin ciltlerinde gözle görülebilir oranda gençleşme ve güzelleşme olduğu fark edilmektedir. 

 - Moringa çayı, antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. 

 - Moringa çayının, olumlu etkileri saç ve tırnaklar üzerinde de görülmektedir.

 - Moringa tozu, cilt maskesi biçiminde de kullanılmaktadır. 

 - Moringa çayının bir diğer önemli faydası beyin fonksiyonlarının muhafazasında görülmektedir. Özellikle yaşlılık döneminde karşılaşılan Alzheimer hastalığının tedavisinde moringa çayının etkili olduğu bilinmektedir. 

 - Moringa çayının kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Kan kolesterol düzeyini düşürdüğü için kalp hastalıklarına ve damar sertliğine karşı iyi bir koruma sağladığı dile getirilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü araştırma sonuçlarına göre de tespit edilmiştir.

 - Kan şekerini ayarlama hususunda yardımcı olduğu ve buna bağlı olarak şeker hastalığına karşı da yararlı olduğu söylenmektedir. 

 Moringa Çayı Neye İyi Gelir? 

- Moringa çayı, metabolizmayı hızlandırır.

 - Bağırsakları temizler. 

 - Yağ depolanmasını önler. 

 - Kişinin fiziksel olarak gevşemesini rahatlamasını sağlar. 

 - Sindirim sistemini düzenlediği için metabolizmaya ve kilo vermeye oldukça yardımcı olur. 

 - Moringa, oleifera bitkisi mineral ve vitamin bakımından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır. 

 - Vücutta bulunan fazla suyun yani ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. 

 - Yüksek C vitamini barındırdığı için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra vücutta meydan gelen çeşitli yaralarında kısa süre içinde iyileşmesine önemli derecede katkı sağlar. 

 - Antibakteriyel niteliği ile enfeksiyonlara karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında grip gibi rahatsızlıklardan muhafaza amacı ile kullanımı tercih edilmektedir. 

 - Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı ve destek olur. Bağırsak parazitleri ile savaşır ve mide şişkinliğine iyi gelir. 

 - Moringa çayı, içildikten sonra uzun süre tok tutarak kalori alımını dengelemektedir. 

 - Antibakteriyel etkileri ile tek başına bağırsak florasının dengelenmesini sağlar. 

 Moringa Bitkisinin Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir? 

Moringa, tam adı ile "Moringa Oliefera" bitkisi Asya, Afrika ve Orta Amerika bölgelerinde yetiştirilmektedir. 

 Moringa Ağacının Hangi Bölümlerinden Yararlanılıyor? 

Moringa ağacının yaprağından tohumuna kadar her bölümünden yararlanılmakta olup ülkemizde en fazla çay olarak tüketimi tercih edilmektedir. Moringa çayı, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek isteyen insanlar için son dönemlerde en çok seçilen bitkisel ürünlerin başında gelmektedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS