Mükemmel bir gülüşe sahip olmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, mükemmel bir gülüşe sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dr. Nihat Tanfer'in konu hakkındaki açıklamaları şöyle:

Estetik diş tasarımı kimler için uygundur?

Ön dişlerinizde form ve büyüklük açısından asimetri, boşluk (diastema) ya da dişlerinizde çapraşıklıklar ve düzensizlikler varsa, dişlerinizin renginden memnun değilseniz veya daha önceden yapılan kuron, köprü veya dolgu gibi işlemlerin görüntüsü hoşunuza gitmiyor ve doğal görünmediğini düşünüyorsanız, fotoğraflarınızda ya da toplum içinde gülerken ağzınızı elinizle kapatma ihtiyacı duyuyorsanız siz de estetik diş hekimliği hizmeti veren bir doktordan destek alabilirsiniz.

Eksik diş problemi nasıl giderilir?

Gülüş tasarımında laminate vaneer uygulaması

Dr. Nihat Tanfer

Laminate veneerler günümüz diş hekimliğinde diş dokusuna azami özen göstererek yapılan uygulamaların başında gelir. Laminate veneerler ince porselen tırnakçıklardır. Bu amaçla dişten ortalama 0,5 mm kalınlığında bir diş dokusu kaldırılır. Bunu takiben ağızdan alınan bir ölçü ile diş rengi, form ve diğer veriler teknisyene iletilir ve imal edilen bu ince tırnakçıklar özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. Üretilen tırnakçıkların inceliği sebebiyle ışık geçirgenliği ve bunun getirdiği kusursuz estetik farklı ışık altında bile doğal bir güzelliğin ortaya çıkmasına neden olur. Güldüğünde diş eti çok görünenlere, diş şekil bozuklukları ve aralıklarını düzeltmede, bleaching ile giderilemeyen diş renkleşmelerinin tedavisinde, dişlerin yüzey aşınmalarında, kırık dişlerin yeniden yapılmasında kullanılır. Gülme hattını yeniden dizayn ederken laminate veneer sistemi estetik bir tedavi alternatifi olarak sunulabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gülüş tasarımı hakkında bilinmesi gerekenler

Zirkonyum diş kaplaması nedir?

Zirkonyum, diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip bir üründür. Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez, ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik görünür. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir. Zirkonyum, aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir. Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler dişle birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluşturur. Alt yapıda kullanılan nikel gibi bazı metallere karşı oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur. Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çene kemiği erirse sabit protez yapılabilir mi?

Beyazlatma (Bleaching) uygulaması

Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Bu lekelerin birçok sebebi olabilir; yaşlılık, boyar madde içeren çay, kahve, kola, sigara gibi gıdaların sık tüketimi, travmalar ve gelişim çağında alınan antibiyotikler en belirgin sebeplerdendir. Diş beyazlatma işlemi dişlerde oluşan bu renkleşmeleri giderme işlemidir ve çok yaygın olarak uygulanan güvenilir bir işlemdir. Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan ve genellikle 45-50 dakika süren bir işlemdir. İşlem sırasında öncelikle diş etleriniz özel bir koruyucu maddeyle korunur, ardından dişlerinize beyazlatma jeli sürülür. Uygulanan özel bir ışın ile sürülen jelin aktive olması ve beyazlatma işlemini hızlandırması sağlanır. Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişler ortalama 4-5 ton açılır.