Normal vücut ısısı kaç derece? Ateşimin çıktığını nasıl anlarım?

Normal vücut ısısı kaç derece? Ateşimin çıktığını nasıl anlarım?

Normal vücut ısısı kaç derece? Ateşimin çıktığını nasıl anlarım?

Corona virüsün en belirgin özelliklerinden biri yüksek ateş. Yetişkinler için 36 ila 37 derece arasındaki vücut ısısı ideal kabul ediliyor. Vücut ısısı günün saati ve kişinin cinsiyeti, yaşı ve aktivite seviyeleri gibi birçok faktörden etkilenebiliyor. Yüksek ateş, vücudunuzun bir hastalık veya enfeksiyonla savaşma şekli ve genellikle 38 derecenin üzerindeyse tehlikeli kabul edilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüzyılı aşkın bir süredir ortalama vücut ısısının 37 derece olduğu düşünülüyordu.u sayı 1871'de, termometre ile milyonlarca hastayı test ederek ortalamayı belirleyen Alman doktor Carl Wunderlich tarafından bulundu. Ancak o zamandan beri, araştırmacılar normal vücut sıcaklığının kişiden kişiye değiştiğini ve diğer faktörlerin yanı sıra cinsiyete, yaşa ve günün saatine bağlı olduğunu gözlemlediler.

Normal sıcaklık 36-37 derece arasında
Gerçek şu ki, kesin bir "normal" vücut sıcaklığı yok ve yaşınıza, günün saatine ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olarak, normal vücut sıcaklığını bir aralık olarak tanımlamak daha doğru olur.

Yetişkinler için normal vücut sıcaklıkları 36-37 derece arasında değişse de, spektrum çocuklar ve yaşlı yetişkinler için biraz farklı.

Insider'a konuşan Sağlık Uzmanı Charles Brantly "Ortalama olarak, çocuklar yetişkinlerden biraz daha sıcak olma eğiliminde ve 65 yaşın üzerindeki insanlar daha soğuk. Bu genellikle daha genç yaşta daha hızlı bir metabolizmanın olmasının bir yansıması. Egzersiz, hidrasyon durumu ve giysilerin tümü gündüz sıcaklıklarınızı da etkiler" diyor.

Yüksek vücut ısısı, hastalığın ilk belirtilerinden biri ve ateş, vücudunuzun grip virüsü gibi bir enfeksiyonla savaştığının bir göstergesi. Cleveland Clinic'e göre, 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar yetişkinler için ateş olarak kabul edilir.

Ancak çocuklar için ateş endikasyonlarının okumayı nasıl aldığınıza bağlı olarak değişebileceğini söylüyor:

Oral sıcaklık için 37.5 derece veya daha yüksek
Rektal sıcaklık için 38 derece veya daha yüksek
Koltuk altı sıcaklığı için 37 derece veya daha yüksek
Ateş, genellikle titreme, baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrıları ve terleme gibi diğer semptomlarla ilişkilidir.

Ateşli hissediyorsanız, sıcaklığınızı ölçmeli ve günde birkaç kez kaydetmelisiniz çünkü termometreler her zaman doğru değil ve sıcaklığınız gün boyunca yükselip düşebilir.

Çoğu ateş genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düşerken, nemli kalmak, hafif kıyafetler giymek ve bol dinlenmek gibi rahatsızlığı gidermek için atabileceğiniz bazı adımlar var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ateş aynı zamanda corona virüsün yaygın bir semptomu.


Ateş ölçümü koltuk altı, alın, ağız, kulak ve rektal bölgelerden alınabilir. Dijital termometrelerle ateş ölçmenin ise 3 şekli var:

Oral: Termometre dilin altına yerleştirilir - yetişkinler ve küçük çocuklar için en iyi yöntem.
Rektum: Termometreyi dilinin altında tutamayan bebekler veya yetişkinler için, bu yöntem termometreyi rektuma nazikçe yerleştirmeyle yapılıyor.
Koltuk altı: Oral sıcaklığa tahammül edemeyen herkes için başka bir seçenek. Termometre koltuk altı altına yerleştirilir.
Bazı uzmanlar ise ateş ölçmek için en doğru yerin rektal bölge olduğunu söylüyor.