hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir? Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar?

  Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar
  expand

  Öksürük mukus veya yabancı tahriş eden maddeleri temizleyen bir refleks eylemdir. Öksürük boğazın temizlenmesi için görülen bir eylem olup bazen de sık öksürük nöbetleri görülmektedir. Öksürüğün uzun sürmesi durumunda ise mutlaka Kulak Burun Boğaz doktorlarına gidilmesi ve nedenlerinin araştırılması gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Genellikle üç haftadan az sürek öksürükler akut öksürük olarak açıklanmaktadır. 3 ile 8 hafta arasında süren ve sonunda iyileşen öksürükler ise subakut öksürük olarak adlandırılır. Fakat 8 haftadan daha uzun süren kalıcı öksürükler kronik öksürük olur ve birkaç haftada iyileşmez ise ciddi bir durum söz konusu olabilmektedir.

   Farklı sebeplerden dolayı oluşan öksürük için nedenlerinin araştırılması ve tedavi edilmesi için uzman bir doktora gitmekte yarar vardır. Öksürük için gidilecek doktor Kulak Burun Boğaz uzmanları olmaktadır.

   Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar?

   Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Nesle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile beraber bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Balgamsı veya balgamsız ya da akut veya kronik gibi çeşitleri bulunan öksürük için Kulak Burun Boğaz polikliniğine gidilmesi gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   KBB bölümü dışında dahiliye bölümüne de gidilmesi mümkündür. Boğaz hastalıkları sebebi ile ortaya çıkan öksürüğe KBB bakmaktadır. Gerekirse KBB doktorları dahiliye veya enfeksiyon hastalıkları bölümüne de hastayı yönlendirebilir.

   Akut Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

   Akut öksürük kısa süreli öksürük olmaktadır. Pek çok farklı nedenden ortaya çıkan bu öksürük kısa sürede geçmektedir. Akut öksürüğün sebepleri şunlardır:

   - Grip

   - Soğuk algınlığı

   - Bronşit

   - Larenjit

   - Zatürre

   - Saman nezlesi

   Kronik Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

   Kronik öksürük daha uzun süreli görülen öksürüktür. Nedeni tespit edilerek mutlaka tedavisinin yapılması gerekir. Kronik öksürüğün nedenleri ise şunlardır:

   - Sigara Kullanımı

   - GERD

   - Bazı ilaç kullanımları,

   - Burnun arkasından boğaza akan mukus

   - Astım

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow