Olestra nedir? Olestra içeren gıdalar nelerdir?

Olestra nedir? Olestra içeren gıdalar nelerdir?

Olestra nedir? Olestra içeren gıdalar nelerdir?

Yüksek yağ içeren gıdalara karşı dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, besinlerde olestra maddesine karşı uyardı. Son zamanlarda sık tükettiğimiz gıdalarda bulunan olestra maddesinin kanser riski taşıdığı ortaya çıktı. Peki, olestra nedir? Olestra içeren gıdalar nelerdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hazır gıdalarda bulunan olestra maddesinin, yüksek yağ içeren ürünlere alternatif olarak üretildiğini belirten uzmanlar prostat kanserine yol açtığına dikkat çekerek, olestra içeren ürünlerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Olestra nedir?

Olestra, ürünlere kalori eklemeyen yağ yerine kullanılan bir maddedir. Patates cipsi gibi yüksek yağlı yiyeceklerin hazırlanmasında, böylece yağ içeriklerinin düşürülmesinde veya ortadan kaldırılmasında kullanılmıştır.

Olestra, yanlışlıkla 1968'de Procter ve F. Mattson ve R. Volpenhein tarafından keşfedildi. 1996 yılında Olestra, önceden hazır yiyecek tüketime hazır atıştırmalıkların yerine, yağların ve yağların yerine kullanılmak üzere Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Başlangıçta WOW markası altında patates cipslerinde Frito Lay tarafından kullanılmıştır. 1990'ların sonlarında, Olestra ishali, krampları ve gazı içeren yan etkileri nedeniyle popülerliğini yitirdi. Bu sentetik yağın tüketilmesinin, bir kişinin vücudunun meyve ve sebzelerde bulunan sağlıklı karotenoidlerden vitamin emmesini engelleyebileceği de tespit edilmiştir. Yan etki uyarısı ne olursa olsun, olestra içeren ürünler yine marketlerden satın alınabilir.

Olestra içeren gıdalar nelerdir?

Yağ oranı düşük lezzetli yiyeceklere olestra diye bir madde eklendiğini belirten uzmanlar, olestranın kanser, obezite gibi önemli sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi. Olestra patates cipsi, baharatlı çerezler, krakerler ve birçok hazır gıdada bulunuyor.