hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Omicron varyantı belirtileri neler? Omikron semptomları kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyor?

  Omicron varyantı belirtileri neler Omikron semptomları kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyor
  expand

  Dünyada baskın hale gelen omicron varyantıyla ilgili aramalar gündemde yerini alıyor. Kış aylarıyla birlikte Influenza(domuz gribi) virüsü şikayetleri de arttı. Ancak insanlar yaşadıkları sağlık sorunlarının neden kaynaklandığını varyantlarla birlikte belirleyemez duruma geldi. İşte omicron varyantı belirtileriyle ilgili detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüsün mutasyona uğramış hali olan omicron varyantı belirtileri vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Hızlı yayılım göstermesine rağmen ölümcül riski daha az olan omicron belirtileri Influenza mevsimsel gribin artmasıyla birlikte daha da merak edilmeye başladı. Bilim insanları Omicron belirtileri arasında en çok görülenleri sıraladı. İşte detaylar..

  Soluk, gri veya mavi renkli dudaklar görülürse o kişinin sağlık kuruluşundan acil tıbbı yardım alması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, omicron belirtileri arasında öksürük, tıkanıklık, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi durumların görüldüğünü açıkladı. 

  OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Omicronun ilk ilk bilinen belirtisi ise üst solunum yolu enfeksiyonu. Omicron varyantı olunduğunda ilk 3-4 gün hastalık boğaz ağrısı eşliğinde ağır geçiyor. Bu durum kişiden kişiye göre değişmekle birlikte daha sonraki süreç daha hafif seyretmektedir.  Omicron varyantı belirtileri arasında ilk sırada yüzde 83 ile öksürük yer alıyor. Omicron varyantı vakalarının yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü. Vakalarda görülen belirtilerin büyük kısmında tat ve koku kaybı yok.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere’de yapılan araştırmalarda, varyantın, Covid’den çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomların Omicron’un ayırt edici özellikleri olduğu vurgulandı. Ayrıca 'Omicron' varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor.

  Omicron varyantı belirtileri neler Omikron semptomları kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyorOmicron varyantında şimdiye kadar tespit edilen en yaygın belirtiler ise şu şekildedir:

  -Burun akıntısı

  -Baş ağrısı

  -Yorgunluk

  -Hapşırma

  -Boğaz ağrısı

  -Eklem ağrıları

  Omicron varyantı belirtileri neler Omikron semptomları kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyor

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow