hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ömrü 20 yıl uzatıyor, sağlıklı yaşamın sırrı onda gizli!

  Ömrü 20 yıl uzatıyor, sağlıklı yaşamın sırrı onda gizli
  expand

  Yıllardır süren bir araştırmanın sonucu olarak tereyağı ve süt ürünlerinin içinde bulunan C15:0 doymuş yağ türünün birçok hastalığa karşı vücudu koruduğu ispatlandı. Söz konusu besin günde bir kaşık tüketildiğinde vücudun direncini artıran ve hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip olduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halk sağlığı araştırmacısı ve veteriner olan Stephanie Venn-Watson'ın yunuslar üzerinde yaptığı yıllar süren araştırmanın sonunda hayvanların yaşa bağlı hastalık riski ile insanlarda ortaya çıkan değişimler arasında oldukça dikkat çeken bir paralellik olduğunu ve beslenmenin bu süreçte ne kadar olduğunu saptadı.
   
  Bu verilerin ardından Venn-Watson sayesinde daha fazla doymuş yağ ve C15:0 içeriğinden nasıl faydalanılacağı konusunda daha iyi veriler elde etmeye dair çalışmalar yürütülüyor.

  Araştırmalar, beslenme sisteminde daha fazla C15:0 için otla beslenmiş besi hayvanlarından elde edilmiş tereyağı gibi yiyeceklerin doğru düzeyde tüketilmesi, hastalık riskini azaltırken sağlık ve genel durumda iyileşmeyi sağlıyor.

  Elde edilen kanıtlar, tereyağı, tam yağlı süt ürünleri, bazı balık türleri, algler ve mantarların C15:0 adlı bileşiğin düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu. İnsanlar için en uygun seviyenin belirlenmesi için ise daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

  Uzman Diyetisyen Brigitte Zeitlin, Insider'a verdiği demeçte, yağlı gıdaların çeşitli gıda gruplarının sağlıklı beslenmede rolünün şaşırtıcı olmadığını, doymuş yağın korkutucu bir yağ türü değil; önemli olanın yağın kaynağı olduğunu belirtiyor.

  Zeitlin, aşırıya kaçılmadığı sürece faydalarından yararlanmak için günde bir yemek kaşığından biraz daha fazla yüksek kaliteli tereyağı ve günde bir porsiyon tam yağlı süt ürünü tüketmenizi öneriyor.

  Elde edilen veriler, otla beslenmiş hayvanlardan elde edilen tereyağı ve süt ürünlerinin daha zengin bir C15:0 kaynağı olabileceğini ortaya çıkardı.

  Araştırmalar, C15:0 ile insanlarda daha iyi sağlık arasında bir bağlantı olduğunu gösterse de, bunun nedeninin süt yağı olup olmadığı konusunda net değildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Venn-Watson'ın yıllar boyunca yaptığı araştırmada yunusların yağ asidi ile insan sağlığı arasındaki bağlantıyı anlamak için yaptığı araştırmada yüksek C15:0 seviyelerine sahip olmaları durumunda sağlıklı bir yaşam sürme olasılığının daha yüksek olduğunu tespit edildi.

  Venn-Watson, yunusların, beslenmelerinde peynir veya tereyağı almadıklarını C15:0 bileşiğini tamamen farklı bir balık kaynağından alındığını belirtiyor.

  Bir sonraki hedefin, C15:0 seviyesini artıran insanların daha iyi uyku ve daha uzun süre tokluk gibi faydalar yaşadığını, bu bağlantının neden kaynaklandığının bulunması olduğunu belirtiyor Venn-Watson.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow