Omurga eğriliğinde erken teşhis önemli

Omurga eğriliğinde erken teşhis önemli

Omurga eğriliğinde erken teşhis önemli

Omurga eğriliği (Skolyoz) tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, böylelikle hem ağrılı süreçler başlamadan hem de ameliyata gerek kalmadan hastanın sağlığına kavuşabileceğini ifade ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Liv Hospital Hastanesi'nden Doç. Dr. Çağatay Öztürk, Skolyoz hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Skolyoz’un sıklıkla ergenlik döneminde belirgin hale geldiğini belirten Öztürk, "Omurga diziliminde bozukluk, omuz dengesizliği, belde asimetri ve kalça kemiklerinin birinde öne çıkıklık en sık saptanan bulgulardır. Daha küçük yaşlarda görülen skolyoz genellikle doğumsal problemlere bağlıdır ve hızlı ilerler. Bu çocuklarda, sırtta görülen gamze ve renk değişiklikleri ve sırtta kıllanma en sık görülen bulgulardır" dedi.

Skolyoz'da erken teşhis için en çok görevin ailelere düştüğünü vurgulayan Öztürk, "Son yıllarda çocuklarda Skolyoz artış gösterdi. Aslında bunu ailelerin bilinçlenmesine bağlıyoruz. Bu hastalığın bilinirliği arttıkça aileler daha dikkatli oluyor. Skolyoz tedavisinde erken teşhisin büyük önemi var. Erken teşhis omurgadaki eğriliği derecesi artmadan kontrol altına alabilmeyi sağlayabilir. Böylelikle hem ağrılı süreçler başlamadan hem de ameliyata gerek kalmadan hasta sağlına kavuşmuş olur. Ancak alınabilecek her önleme rağmen Skolyoz'un ilerleme gösterebileceği unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"Ağır okul çantaları omurga sağlığı için risk"

Ağır sırt çantalarının okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep olabileceğini söyleyen Öztürk, "Ağır sırt çantaları okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep olabilir. Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yükler çocuklarda sadece Skolyoz değil, kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzlukları da doğurur. Bel ağrısı şikayetinin okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görüldüğünü gözlemliyoruz. Özellikle üç kiloyu aşan okul çantaları çocukların omurga sağlığı için risk oluşturuyor. Ancak ağır çanta taşımanın Skolyoz oluşturacağı ile ilgili kesin bir bilimsel veri yoktur. Bu etken ancak artırıcı bir etken olabilir." şeklinde konuştu.
'Yetişkinlerde sırtta ve kuyruk sokumunda hafif kamburluk olması, boyun ve belde ise bir dereceye kadar çukurluk görülmesi normal sayılır' diyen Öztürk şunlara değindi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Vücut ergonomisi için çok önemli olan bu fizyolojik eğriliklerin ilk görülme yaşları çocuğun ilk ayağa kalkma yaşlarıdır. Bebekler, çocuklar ve erişkinlerde ön ve arkadan omurganın dümdüz görünmesi, sağ ya da sol tarafa eğik olmaması gerekir."