hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Omuz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz!

  Omuz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz
  expand

  Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Özkan Yükselmiş, omuz ağrısının nedenleri ve tedavileri hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Omuz, geniş ve çok yönlü bir hareket aralığına sahiptir. Omzunuzda bir şeyler ters gittiğinde, rahatça hareket etme kabiliyetinizi engeller ve büyük ölçüde ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Omuz, üç ana kemiği olan bir top ve yuva eklemidir: humerus (uzun kol kemiği), klavikula (köprücük kemiği) ve kürek kemiğidir. Bu kemikler bir kıkırdak tabakası ile yastıklanır. Omuz eklemi vücuttaki en geniş bantta hareket edebilen eklemdir. Omuzu ileri ve geri hareket ettirir. Ayrıca kolun dairesel bir hareketle vücuttan yukarı ve uzağa hareket etmesini sağlar

  Omzunuzu çalışırken, spor yaparken ve hatta tekrarlayan hareketlerle yaralayabilirsiniz. Bu tarz kas ağrıları genelde ani başlar. Yapılan işi bırakmakla devam ederse doktora başvurulmalıdır.

  Yaşınız ilerledikçe, özellikle 60 yaşından sonra omzunuzla ilgili sorun yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bunun nedeni, omuzu çevreleyen yumuşak dokuların yaşla birlikte dejenere olma eğiliminde olmasıdır.

  Sebepleri nelerdir?

  Omuz ağrısına çeşitli faktörler ve koşullar katkıda bulunabilir. En yaygın neden rotator manşet tendinitidir. Genelde bu kaslar içinden “supraspinatus” adını verdiğimiz kas daha çok tendinite uğrar. Bu kasın en önemli hareketi omuzu yana doğru açmaktaki ilk derecelerdir. Yana doğru kaldırılan yük veya yana doğru kolun zorlu açılması bu kasın tendonunda ödem oluşturur. Böylece supraspinatus kası kemikler arasında sıkışır. Sıkışma ile birlikte birkaç hafta kas dolaşımı bozulur. Ağrılar daha da artar. Genelde hastalar sırtlarını kaşıyamadıklarından şikayet ederler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bazen omuz ağrısı, vücudunuzdaki başka bir yerde, genellikle boyun veya kolda yaralanmanın sonucudur. Bahsedilen ağrı genellikle omzunuzu hareket ettirdiğinizde daha da kötüleşmez.

  Omuz ağrısının diğer nedenleri arasında şunlar bulunur; artrit, yırtık kıkırdak, yırtık rotatör manşet, şişmiş tendonlar, kemik çıkıntıları (kemiklerin kenarları boyunca gelişen kemik çıkıntıları), boyun veya omuzda sıkışmış sinir, kırık omuz veya kol kemiği, donuk omuz, çıkık omuz, aşırı kullanım veya tekrarlayan kullanım nedeniyle yaralanma, omurilik yaralanması, kalp krizi sayılabilir. Omuz ağrısının sebebini teşhis etmek için öncellikle fizik muayene yapılır. Röntgen veya MRI gibi görüntüleme testleri teşhise yardımcı olur.

  Nasıl tedavi edilir?

  Tedavi, omuz ağrısının nedenine ve şiddetine göre planlanır. Tedavi seçenekleri arasında ilaç, fizik tedavi, askı veya ameliyat yer alır. Ciddi yırtıklar ameliyatla tedavi edilir. Hafif tendinitler için eklem içi enfeksiyonlar uygulanabilir. Birçok durumda omuz istirahati önemlidir. Tendonları rahatlatmak için yük azaltıcı egzersizler de yapılabilir. Tedavi sorunun sebebine bağlı olarak kişiye özel planlanır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow