Orta Asyalıların şifa sırrını açıkladı: Çayınıza şeker değil onu atın

Orta Asyalıların şifa sırrını açıkladı: Çayınıza şeker değil onu atın

Orta Asyalıların şifa sırrını açıkladı: Çayınıza şeker değil onu atın

Ezber bozan açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay'dan yine çok konuşulacak bir açıklama geldi. Canan Karatay, çayı tereyağı ile içmenin bağırsaklara oldukça faydalı olduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Canan Karatay, şekerin vücuda verdiği zarara dikkat çekerek ilginç bir açıklamada bulundu. ''Çaya tereyağı koyun" diyen Karatay, sözlerine şu şekilde devam etti:

 "Orta Asya'da, Moğolistan'da eskiden şeker yokken tereyağlı çay içilirdi. Ben illa tereyağlı çay için demedim. Şeker yerine tereyağı daha faydalı. Çayı ve kahveyi şekersiz için. Bizi şişmanlatan da hastalandıran da şekerdir" dedi.

Daha sonra Zahide Yetiş'in hazırladığı tereyağlı çayı içen Karatay, çayın bu şekilde çok daha lezzetli olduğunu söyledi.

Çayı şekersiz içemeyenlerin bu alışkanlıktan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen ünlü profesör, şekerin tüm hastalıkların altında yatan sebep olduğunun altını çizdi.

Ek olarak yemek yedikten hemen sonra çay tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Çünkü çay, yediğimiz yiyeceklerdeki besinlerin emilimini azaltıyor.

Eğer yemeklerden sonra çay içmek istiyorsanız, içerisine tereyağı ekleyerek tüketmeniz, bağırsaklardaki emilimin engellenmesinin önüne geçecektir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tereyağlı çay tüketerek, bağırsak floranız için faydalı bir alışkanlık edinmiş olursunuz.

TEREYAĞLI ÇAY NASIL YAPILIR? 
Normal koşullarda demlediğiniz çayı bardağınıza döktükten sonra içerisine şeker yerine yarım çay kaşığı tereyağı ekleyin ve karıştırın.

LAHANAYI DA ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ 
Canan Karatay, lahananın dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasında yer aldığını söyleyerek, kışın bol bol tüketilmesi gerektiği konusunda açıklama yapmıştı.

Lahananın her türlü yemeğinin rahatlıkla yenilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, özellikle turşusunun en doğal probiyotik kaynağı olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın en önemli, en sağlıklı yiyeceği lahanadır. Doğal olarak ev turşusu yapıldığı zaman, camın içinde, turşu da en doğal probiyotiktir. 

Kışın bol bol lahana yiyin, bol bol lahana çorbası için, çocukları alıştırın bol bol lahana çorbası içsinler. O zaman hastalanmazsınız.

Lahananın her türlü yemeğini yiyebilirsiniz. Ama lahananın turşusu dünyanın en önemli tıbbi malzemelerinden biridir. 

Kanser olmanızı önler, kalp hastası olmanızı önler, Alzheimer olmanızı önler, karaciğerinizin yağını giderir, şekerinizi düzenler."

Lahana yüksek oranda; C vitamini, K vitamini ve A vitamini içerir. Ayrıca; pantotenik asit (B5 vitamini), piridoksin (B6 vitamini), tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) niasin (B3 vitamini) gibi temel vitaminler bakımından da zengindir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber