hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oruçluyken hızla düşen insülin direncine mucize yöntem

  Oruçluyken hızla düşen insülin direncine mucize yöntem
  expand

  Zeytin yaprağının faydalarını uzmanlar sık sık belirtiyor. İnsülin, midenin arkasında yer alan organlarımızdan olan pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülin metabolizmanın doğru çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öğünler ve atıştırmalar sonrasında sindirim sistemi içerisinde besinlerde bulunan büyük yapılı karbonhidratlar küçük şekerlere parçalanır ve emilerek kan dolaşımına verilir. Karbonhidratların yapı taşı olan glikoz, kan şekeri olarak bilinir. İnsülin hormonu kan dolaşımındaki şekerin hücreler tarafından alınmasını ve enerji üretimi amacıyla kullanılmasını sağlar.

  Kan şekerinin aşırı yükseldiği durumlarda insülin hormonu vücudu, fazla bulunan şekeri karaciğer ve kas gibi çeşitli organlarda depolaması için uyarır. Öğünler arası ve stres durumlarında kan şekeri düzeyi normalin altına inebilir ve bu hallerde depolanmış şekerden faydalanılır.

  Peki, Zeytin yaprağının kan şekerini düşürerek dengelediğini biliyor muydunuz? Diyabet hastalarının derine derman olacak insülin direnci çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey biraz tarçın, yeşil çay ve zeytin yaprağı. Bu tarifi oruçluyken aniden düşen insülin direnci için iftar veya sahurdan sonra bir bardak içebilirsiniz.

  İşte Fitoterapi Uzmanı Ümit Aktaş'ın insülin direnci için  verdiği çay tarifi 

  Zeytin yaprağının kan şekerini düşürerek dengelediğini biliyor muydunuz? Diyabet hastalarına özel insülin direnci için çay tarifimiz;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Malzemeler

  – 1 çubuk tarçın

  – 1 tatlı kaşığı yeşil çay

  – 1 tatlı kaşığı zeytin yaprağı

  Hazırlanışı

  Malzemeleri cam bir bardağa koyun. Üzerine 250 cc kaynar su ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 3-4 fincan içebilirsiniz. Afiyet olsun!

  *Yüksek tansiyon hastası olanların dikkatli tüketmesi gerektiğini hatırlatalım.

  ZEYTİN YAPRAĞININ FAYDALARI 
   

  Enerji Verir.
  Beynin işlevselliğini arttırır.
  Kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyonu önler.
  Mantar ve bakterileri öldürür.
  Genetik hasarları engeller.
  Kemiklerin iltihaplanmasını önler.
  Diş ağrısını geçirir.
  Yaraları daha hızlı iyileştirir.
  Tokluk hissi verip, yemek yeme isteğini azaltır.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI ZARARLARI VAR MI? 
  Özellikle alerjisi olanların zeytin yaprağını tüketmesi tavsiye edilmez. Bazı kişilerde zeytin yaprağı çayı ya da herhangi bir şekilde tüketildikten sonra mide bulanması, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda tüketimin durdurulması tavsiye edilir.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

  Zeytin yaprağı çayında bulunan maddeler arasında oleuropein maddesi de yer alır. Bu madde sayesinde zayıflamak mümkündür. Ödem atma görevini yapan bu bitki çayı yağ yakımının hızlanmasını da destekler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnsülin direnci yüzünden kilo veremeyenler zeytin yaprağıyla hem kilolarından hem de insülin direncinden kurtulabilirler.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİRMİ?

  Halsizlik, baş ağrısı, yüksek ateş ve daha sonra ortaya çıkan öksürük gibi belirtileri olan gribin ağır seyirli olduğunu söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, bu virüsle savaşta zeytin yaprağı çayını tavsiye ediyor. "Zeytin yaprağı çayı iyi bir antimikrobiyaldir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow