hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oruçluyken mide bulantısı! Oruçta Mide Bulantısı Neden Olur? Ramazan'da Mide Bulantıları Nasıl Engellenir?

  Oruçluyken mide bulantısı Oruçta Mide Bulantısı Neden Olur Ramazanda Mide Bulantıları Nasıl Engellenir
  expand

  Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme genellikle insanların dikkat ettiği bir konudur. Bazen beslenme konusunda bireyler bilinçli olarak aç kalmayı tercih edebilir. Bu tercihin sebebi kimi zaman rejimken kimi zaman da oruç tutarak ibadet etmek olabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruç tutmak bireylerin, Allah rızası için kötü alışkanlıklardan ya da yiyecek ve içecekten kendini alıkoymasıdır. Oruç tutan kişiler bazen küçük rahatsızlıklarla karşılaşabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan birisi de oruç tutarken mide bulanmasıdır. Şimdi gelelim Oruçta mide bulantısı neden olur? Ramazan'da mide bulantıları nasıl engellenir? Sorularının cevaplarını yazdığımız yazımıza.

  Oruçta Mide Bulantısı Neden Olur?

  Oruç, ülkemizde daha çok Ramazan ayında ya da üç aylarda tutulmaktadır. Bireysel olarak tutulmamış oruçlarda değişik zamanlarda kişiler tarafından tutulabilmektedir. Kişilerin aklına takılan sorulardan birisi de oruç sırasında yaşanılan mide bulantısı sıkıntılarıdır. Bu bulantılar günün her saatinde gerçekleşebilmektedir. Kişiden kişiye ve dayanıklılık durumuna göre sıklık ve sürekliliği de değişiklik gösterir. Oruç tutarken yaşanılan bu mide bulantılarının sebepleri şunlardır;

  Açlığa bağlı olarak tansiyon yükselmesi ya da düşmesi nedeniyle olabilmektedir.

  Sahur vaktinde aşırı yağlı ya da tuzlu yiyecekler tüketilmesi.

  İftardan önce ya da iftardan sonra kafeini yüksek içeceklerin tüketilmesi.

  Nikotin bağımlılığının olması.

  Ayrıca diyanet tarafından yapılan açıklamalarda, mide bulantısı yaşamak oruca engel olmasa da eğer kişilerin sağlığı açısından tehlike oluşturuyorsa bu kişilerin oruç tutmamasının daha uygun olduğu söylenmektedir.

  İleri seviyede mide bulantısı şikâyeti olan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Uzman hekimlerce yapılan tetkiklere göre tespit edilen durumların tedavisi yapılarak mide bulantısına çözüm bulunduktan sonra bu bireyler tekrar oruç tutabilirler.

  Ramazan'da Mide Bulantıları Nasıl Engellenir?

  Oruç tutan kişilerin mide bulantısı şikâyetleri bazı küçük önlemlere önlenebilmektedir. Bu önlemler sağlık problemi olmayan bireyler için geçerlidir. Özellikle ramazan ayında oruç tutarken mide bulantısını engellemek için uzmanlar tarafından şunlar önerilmektedir;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sahur vaktinde yenilen yiyecekler çok yağlı ya da tuzlu olmamalıdır.

  İftardan hemen sonra kafein içeren içecekler tüketilmemelidir.

  İftardan hemen sonra nikotin alınmamalıdır.

  Yenilen sahur ya da iftar yemeğinin üzerine maden suyu içilmesi mideyi rahatlatmaktadır.

  Nane ve limonun bir bardak suda kaynatılarak sahurdan sonra içilmesi bulantıyı engelleyebilmektedir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow