Pelvik Konjesyon Sendromu nedir?

Pelvik Konjesyon Sendromu nedir?

Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Sinem Yiğit Uğur karın ağrısı, vajinal bölge ve kasık bölgesinde varisler, pelvik konjesyon sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Karın alt bölgesindeki iç organlar çevresinde toplardamar genişlemesi ve basınç artışı “Pelvik Konjesyon Sendromu” olarak adlandırılmaktadır. Pelvik bölgede karın altında varisli damarlar oluştuğunda kadınlarda ortaya çıkan kronik bir durumdur.

Belirtileri nelerdir?

Varisli damarlar, kötü damar fonksiyonunun bir sonucu olarak şişen, bükülen damarlardır. Sendrom genellikle pelvik bölgede, farklı zamanlarda ve farklı durumlarda kötüleştiği söylenen sürekli ağrıya neden olur.
Kadınların %30’unda görülen bu durum genellikle 20-45 yaş arasında, özellikle çoklu gebelik geçirmiş kadınlarda gelişme olasılığı daha yüksektir. Kronik pelvik ağrısı olan kadınların yüzde 30'a varan bir kısmında ağrı kaynağı olabilir.

Karın ağrısı, karın içinde dolgunluk hissi, menstruel dönem ve cinsel ilişki sırasında ağrı ile kendini gösterir.

Neden olur?

Oluşma sebebi tam olarak bilinmemekle beraber toplardamarlardaki kapakçıların bozulması sonucunda karın içinde oluşan varisler, damar içindeki tıkanıklık ve yine damara dışarıdan bası sonucunda damarın daralması nedeniyle oluşabilmektedir. Damar içindeki tıkanıklık durumu geçirilmiş bir pıhtıya bağlı olabilir.

Nasıl teşhis edilir?

Teşhis için klasik ultrason, transvajinal ultrason, tomografi, manyetik rezonans ve mamografi yöntemlerinden faydalanılabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi yöntemi olarak varisli damarı tıkama yöntemi denilen anjiyo laboratuvarında uygulanan embolizasyon ve stent tedavileri ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Vajinal bölge varislerinde de klasik skleroterapi ve köpük skleroterapi uygulanan diğer tedavi yöntemlerindendir.

Kasık bölgesi, vajinal bölge varisleri ve karın ağrısı olan hastaların öncelikle kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına başvurmalarında fayda vardır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS