hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pişirdikten sonra sakın bunu yapmayın

  Pişirdikten sonra sakın bunu yapmayın
  expand

  Mutlaka buzdolabında saklanması gereken gıdalar vardır. Pişmiş yiyecekleri dondurduğumuzda uzun süre dayandığını biliyoruz, ancak buzdolabında bu süre oldukça azalıyor. Dondurulduklarında, ürünlerin uzun süre dayandığını biliyoruz, peki onları buzdolabında tuttuğumuzda ne oluyor? Aynı şekilde korunabiliyorlar mı? Ne kadar süre sağlıklı kalabiliyorlar?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buzdolabında beklettiğiniz bazı gıdaların sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek şekilde bozulduğundan şüphelendiğiniz durumlar olabilir. Buzdolabındaki her gıdanın raf ömrünü bilmek önemlidir... Bunlar önemlidir çünkü bu adımlar doğru yapılmazsa gıdalarda bakteri üremesi hızlanabilir. Gıdaların buzdolabında bekleme süresini etkileyen diğer faktörler şunlardır:

  Pişirme teknikleri de gıdanın buzdolabında dayanma süresi açısından önemlidir. Örneğin bir kızartma ile bir haşlama aynı süre sağlıklı kalmaz. Ayrıca pişirmeden soğutmaya kadar geçen süre de önemlidir.

  Genel olarak yiyecekleri bir kereden fazla ısıtmak iyi değildir. Artan yemekler 1 defadan fazla ısıtılmamalıdır. Birkaç kez yapmak bakterilerin çoğalmasına neden olur çünkü büyüme için ideal sıcaklık 5-65 ºC arasında sağlanır. Aşırı ısıtma gıdanın kalitesini ve besin değerini de düşürür.

  Uzmanların tavsiyesi, buzdolabındaki yemekleri tekrar ısıtmak zorunda kalmamak için o anda tüketilecek olan miktarı çıkarmaktır. Yemeden önce, kaynatmadan, ancak mikroorganizmaları ortadan kaldıracak kadar sıcaklıkta, yaklaşık 75 ºC'lik bir sıcaklığa yeniden ısıtılmalıdır.

  Yiyeceklerin iyi durumda olduğundan emin olmanın tek yolu, son kullanma tarihini tam olarak bilmek, aynı zamanda bir kutuyu ne zaman açtığınızı veya bir tarifi ne zaman hazırladığınızı ve kaç gün boyunca iyi durumda kalacağını bilmektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tüm yiyecekler buzdolabında saklanmaz. Birçok gıda, bozulmalarına neden olan patojenlerin çoğalmasını önleyen doğal bir korumaya sahiptir. Turşu veya salamura gıdalar gibi çok asitli gıdalar, düşük su içeriğine sahip gıdalar, tuz oranı yüksek gıdalar ve birçok meyve ve sebzede olduğu gibi bir kabuk ile korunan gıdalar doğal korumaya sahiptir.

  Ayrıca genellikle bozulabilir olmalarına rağmen pastörizasyon işleminden geçirilmiş ve içinde bulundukları ambalaj açılmadığı sürece çok daha uzun süre saklanmalarını sağlayan süt gibi gıdalar da vardır.

  Bunun dışında mutlaka buzdolabında saklanması gereken gıdalar vardır. Soğuk tutulması gereken yiyecekler genel olarak çiğ et, işlenmiş et ürünleri, çiğ balık, füme ve marine edilmiş balık, süt bazlı soslar ve kremalar, yumuşak peynirler, yoğurtlar ve fermente süt ürünleri, sütlü tatlılar, tereyağı, yumurta, pişmiş yiyecekler, çiğ ve pişmiş gıdaların karışımıyla hazırlanan yemekler, soyulmuş, kesilmiş veya pişirilmiş meyve ve sebzeler ve hazır yiyeceklerdir.

  Çeşitli yiyeceklerin tüketilene kadar buzdolabında dayanma süreleri şu şekildedir:

  Sebze püresi veya sebze çorbası: 3-4 gün

  Mercimek çorbası: 3-4 gün

  Kızarmış tavuk: 2 gün

  Izgara kırmızı et: 1 gün

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Izgara balık: 1 gün

  Haşlanmış yumurta: Kendi kabuğunda tutulursa 7 güne kadar

  Pişirilmiş veya çiğ doğal domates sosu: 3 gün

  Ev yapımı soslar: 1 gün

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow