hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Portakaldan 60 kat fazla C vitamini içeriyor! Hastalıklara karşı kalkan oluyor…

  Portakaldan 60 kat fazla C vitamini içeriyor Hastalıklara karşı kalkan oluyor…
  expand

  Portakal, doğanın bize sunduğu en değerli meyvelerden biridir. Hem lezzetiyle hem de sağlık açısından sağladığı faydalarla birçok kişinin favori meyvesidir. Özellikle C vitamini içeriğiyle bilinen portakal, sağlığımız için gerçek bir kalkan görevi görür. C vitamini, bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesinde ve hastalıklara karşı korunmamızda önemli bir rol oynar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Portakal, bu güçlü antioksidanı bol miktarda içerir. Ancak portakaldan çok daha yüksek C vitamini içeren çeşitli besinler bulunmaktadır. Kuşburnu yemeklerde, çaylarda, reçellerde ve çorbalarda ve doğal bir C vitamini kaynağı olarak kullanılır. Taze kuşburnunun C vitamini içeriği turunçgillerden daha yüksektir.

  Kuşburnu ayrıca folat bakımından zengindir ve A, B3, D ve E vitaminlerinin yanı sıra flavonoidler, karotenoidler, betasitosterol, fruktoz, malik asit, tanenler, magnezyum, çinko, bakır ve çok sayıda diğer fitokimyasalları içerir.

  KUŞBURNU VE C VİTAMİNİ

  Kuşburnunun C vitamini içeriğinin limonunkinden 20 kat portakalınkinden 60 kat fazla olduğu gösterilmiştir. Cinsine ve olgunluğuna bağlı olarak C vitamini içeriği 100 g'da 400 ile 5.000 mg arasında değişebilmektedir. Ayrıca kuşburnu A ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko ve bakır gibi mineraller ve eser elementler içerir. Ayrıca kırmızı bitki pigmenti likopen içerir.

  Likopen, vücudu zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidanlardan biridir. Kuşburnu çayı, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle özellikle soğuk algınlığı ile mücadelede faydalıdır. Tavsiye edilen günlük C vitamini dozu, az miktarda kuşburnu tarafından bile tamamen karşılanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KALBİNİZ İÇİN FAYDALIDIR

  Kuşburnu tüketmek, kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını artırabilir. 31 kişiyle yapılan 6 haftalık bir çalışmada, günde 40 gram kuşburnu tozu içeren kuşburnu içeceğinin içilmesi, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında kan basıncı, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolde önemli düşüşlere yol açtı.

  ARTRİTE KARŞI FAYDALIDIR

  Kuşburnu, osteoartrit ağrısı üzerindeki etkileri açısından oldukça faydalıdır. 24 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, kuşburnu takviyesinin, eklemlerinizdeki oksidatif stres ve iltihaplanma ile mücadele ederek osteoartrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu.

  Ek olarak, üç çalışmanın gözden geçirilmesi, kuşburnu tozu alan kişilerin osteoartrit ağrısında iyileşme bildirme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu kaydetti. Son olarak, yakın tarihli bir inceleme, kuşburnunun osteoartriti olanlarda ağrı ve sertliği azalttığını gözlemledi.

  CİLDE FAYDALIDIR

  Kuşburnu yağı artık güzellik endüstrisinde popüler bir yaşlanma önleyici maddedir, kuşburnunun soğuk preslenmesi ve doğal yağlarının çıkarılmasıyla yapılır. Tohumlar, sağlıklı cildi destekleyen ve onu ultraviyole (UV) ışınları ve kirlilik gibi zararlı bileşiklerden koruyan çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   
  8 haftalık küçük bir çalışmada, günde 3 mg kuşburnu tozu alınması cilt kırışıklıklarında önemli bir azalmaya ve cildin nem içeriği ve elastikiyetinde önemli bir artışa yol açtı. Araştırmacılar bu sonuçları, hepsi cilt bariyerinizi koruyan ve yenileyen kuşburnunun güçlü antioksidan, C vitamini ve yağ asidi profiline bağladı.

  Ek olarak, doğrudan cildinizde C vitamini kullanmanın kollajen sentezini ve hücre dönüşümünü (cilt hücrelerinin yenilenme hızı) önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir. Kuşburnu yağı da yara iyileşmesine yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, bu yağ ile tedavi edilen farelerde, kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha hızlı yara iyileşmesi ve daha az yara izi gelişimi görülmüştür.

  BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

  Kuşburnu, doğanın en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Kuşburnu yüzyıllardır öksürük, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi enfeksiyonlarla mücadelede kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   
  Artık C vitamininin hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlarla savaşmak için çok önemli olduğu biliniyor. Beyaz kan hücreleri, diğer hücrelere göre 20 kat daha fazla C vitamini içerir ve bağışıklık sisteminin optimum kapasitede çalışmasını sağlamak için sürekli yenilenmeye ihtiyaç duyar.
   
  Kuşburnu ayrıca birçok önemli antioksidan içerir. Bunların başında ise doğal olarak anti-enflamatuar olan, bağışıklık hücrelerini çevresel hasarlardan koruyan ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eden bitki kimyasalları gelir.

   
  KUŞBURNUNUN DİĞER FAYDALARI

  Kuşburnunun, potansiyel bir yağ yakma yardımcısı olduğu belirlenmiştir. 32 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, her gün 100 mg kuşburnu tableti almak, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında karın yağını önemli ölçüde azalttı. Yazarlar bu etkiyi, yağ metabolizmasını artırabilen güçlü bir antioksidan olan tiliroside bağladılar.

   
  Kuşburnu, bağırsakta sağlıklı bakteri popülasyonunu artırmak, sindirime yardımcı olmak ve değerli vitaminlerin emilimini artırmak için kullanılan sindirilemez bir lif olan prebiyotik görevi gören doğal olarak oluşan bir şeker olan pektin açısından zengindir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   
  Pektinin ayrıca bağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır ve hafif kabızlık durumlarında faydalıdır. Bağırsak fonksiyonlarının kuşburnu tarafından düzenlendiği ve bu nedenle ishal, mide ağrısı ve mide iltihabı durumlarında yardımcı olabileceği anlaşılmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow