Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi

Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi

Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi
expand

Her ne kadar farkında olmasak da renkler psikolojimizi etkileyebiliyor. Renklerin de insan üzerindeki psikolojik etkileri ve anlamları var. Örneğin mavi renk insanların bazı şeyleri aklında tutmasını kolaylaştırırken sarı renk samimiyeti simgeliyor. İşte renklerin psikoloji üzerindeki etkileri.

 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Mavi renk
 

Bilgeliği, sadakati ve güveni simgeler. Bu nedenle iş görüşmesine giderken mavi renk giymek işe alınma şansınızı artırabilir. Mavi renkte yazılan yazıları insanlar akıllarında daha rahat tutabiliyor. Akılda kalması gereken notların mavi renkle yazılması işinize yarayabilir.

Mavi rengi seven insanların kişilik analizlerinde, toleranslı, hoş görülü, anlaşma yanlısı ve huzur arayan insanlar oldukları görülmüş. Bu kişiler çevreleri ve kendileriyle barışık kişilerdir. Az ile yetinirler ve sabırlıdırlar.

 

Kırmızı renk
 

Aşk, heyecan, samimiyet, güç, agresiflik gibi birçok duyguyu simgeleyebilir kırmızı. Kan basıncını ve solunumu hızlandırır. Çabuk karar vermemizi sağlar. Kırmızı rengi seven insanlar genellikle gücünü yetenekleri doğrultusunda kullanmayı sever. Bu insanlar aktif, atılgan, girişken ve kazanmayı seven kişilerdir. Duygularını anlatırken tepkisel olurlar. Liderlik özellikleri hemen fark edilir. Bazen abartıdan hoşlanırlar.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 

Pembe renk
 

Romantik ve narin bir renk olan pembenin aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi var. Araştırmalar pembenin insanların duygularını yumuşattığını ortaya çıkarmış. Pembe renkli bir odada insan istese bile sinirlenemiyor. Ancak bu etki kısa sürebiliyor.

 

Yeşil renk
 

Yeşil renk gözler için en rahat renktir ve görmeyi kolaylaştırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yaratır. Yeşili seven kişiler, kendilerine değer verir. Otoritesi ve inandırıcılığı ile çevresindeki insanları etkisi altına alır. Bazen oldukça küstah olabilirler.

 

Kahverengi
 

Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir hava yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenirlik mesajı verir.

 

Mor renk
 

Mor renk asaletin rengi olarak adlandırılır. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Dekoratif olduğu için bazı insanlar onu eşyalarda kullanmayı sever ancak bazı insanlar için suni bir renk gibi gözükür.

 

Sarı renk
 

Sarı renk, şakacılık, aydınlık, samimiyet ve hayata karşı rahat bir duruşu sembolize eder. Sarı güneş ışığını anımsatır ve hep orada olmasını istersiniz ama gözünüze girmesini de istemezsiniz. Sarı rengi seven kişiler, özgür ve bağımsız olmayı sever, değişimlerden hoşlanır, çapkın ve şıpsevdi davranır, enerji saçarlar ve ikna kabiliyetleri gelişmiştir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow