Son Dakika

ROSI yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

A A

06.01.2020 - 17:17

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, ROSI yöntemi ile hiç canlı sperm hücresi bulunmayan erkeklerin de çocuk sahibi olabilme ihtimalinin olduğunu belirtti.

ROSI yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

Toplumdaki kısırlık oranının artmasındaki en önemli etkenler arasında evlenme yaşının gecikmesi, obezite, GDO ve diğer katkı maddeli gıdalar, sigara ve alkol kullanımı, toksinlere maruz kalma, cinsel fonksiyon bozuklukları ve çağın en önemli problemlerinden biri olan stres katsayısının artması yer alıyor.

Azoospermi problemi olan erkekler için uygulanır

Genel kısırlık sebepleri incelendiğinde yüzde 30 ile 35 oranında erkek kaynaklı olduğu görülüyor. Sperm sayısındaki azlık, hareket sorunları ya da spermdeki yapısal sorunlar erkek kısırlığının ana nedenlerini oluşturabiliyor. Bu gruptaki erkeklerin yaklaşık üçte birinde, menide canlı sperme rastlanılmıyor. Azoospermi denilen bu sorun ise ROSI yöntemi (Round Spermatid Enjeksiyonu) aşılabiliyor.

Azoospermi olgularında yüzde 30 ile 40’lık kısmında sperm üretimi oluyor ancak kanallarda tıkanıklık nedeniyle sperm dışarı atılamıyor. Bu durumda, çeşitli teknikler ile sperm elde etmek mümkün olsa da kalan yüzde 60 ile 70’lik dilimde spermlerin üretiminde bozukluk olabiliyor ve genetik ile hormonal inceleme yapılarak gerekli olması durumunda hormonal tedavi uygulanabilir.

Üretim sorunu olması durumunda hormonal tedaviyi takiben, TESE olarak adlandırılan, testislerden cerrahi yöntem ile sperm elde edilmesi işlemi uygulanıyor. Bu işlem ile sperm elde etme olasılığı yaklaşık yüzde 30 ile 40 oranındadır. Kalan büyük bir kesimde maalesef sperm elde edilemiyor. Bu da çiftlerde büyük hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bazen de olgun sperm değil de öncül sperm hücreleri elde ediliyor. Bu hücrelere genel olarak yuvarlak sperm hücreleri adı veriliyor. Bu öncül-yuvarlak sperm hücreleri ile yapılan tüp bebek tedavisinde başarı oranı çok düşük olabiliyor.

ROSI yönteminin faydaları

Öncül sperm hücreleri, TESE işlemi uygulanmış azoospermik olguların birçoğundan elde ediliyor ancak bu hücrelerin yumurtaları dölleme kapasiteleri oldukça zayıf olmaktadır. ROSI teknoloji ile elektrik aktivasyonu uygulanarak öncül spermlerin yumurtayı dölleme kapasiteleri artırılabiliyor. Elde edilen yuvarlak-öncül sperm hücreleri, yumurta içine verilmeden önce özel birtakım süreçlerden geçiriliyor ve sonrasında yumurta ile birlikte elektrik akımına maruz bırakılıyor. Bu yönteme de kısaca elektrik akımıyla aktivasyon (ROSI) adı veriliyor.

Bu yöntemle birçok aile hayal ettiği bebeğe sahip olabiliyor. Kısacası azoospermik bir erkekte, olgun sperm hücresi yok ama yuvarlak öncül hücre varsa ROSI yöntemiyle sağlıklı bebek sahibi olma şansı artırılabiliyor.