Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur? Her Sabah Olan Mide Bulantısı Nasıl Engellenir?

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur? Her Sabah Olan Mide Bulantısı Nasıl Engellenir?

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur? Her Sabah Olan Mide Bulantısı Nasıl Engellenir?

Mide bulantısı, insan hayatında en sık rastlanan sağlık problemleri arasında gelmektedir. Genel geçer yöntemlerle giderilebilir mide bulantısının özellikle bazı dönemlerde sık olarak ortaya çıkması bazı sağlık problemlerinin de başlangıcı olarak görülebilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En çok rastlanan mide ağrısı sancısı ise sabahları kalkmanın ardından gerçekleşmektedir. Aynı zamanda sabahları olan ağrının değerlendirmesi de diğer zamanlara göre ayrı tutulmaktadır çünkü gün içerisinde yenilen yemekler ve yapılan bazı hareketler ağrıyı tetiklemiş olabilir. Ancak sabah görülen ağrılarda bir sebebin olmadığı yorumları yapılmaktadır. 

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur? 

Sabahları görülen mide bulantılarının pek çok sebebi olabilir. Bu ağrıların doğru değerlendirilmesi ve yorumlanması önceki gün yapılmış olan olağan dışı durumların göz önünde bulundurulması ile mümkündür. Sabahları mide ağrısı ile uyanmak ve güne başlamak yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmektedir. Sabahları insan hayatı için oldukça önemli bir dönemdir.

Bir günün gidişatı sabahları oluşan sağlık durumuna bağlıdır. Sabahları yaşanan mide ağrılarının insan üzerinde psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Sabahları oluşan mide ağrılarının sebebinin tespit edilmesi için öncelikle kişi takibinin kendisinin iyi bir şekilde yapması ile mümkündür. Bir gün önce yenilen yemeklerin ve sürekli tekrarlanan rutin tüketimlerin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Sabah mide ağrılarının genel sebepleri; aç karnına yatmak, gece özellikle saat 21.00 ardından yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, özellikle alkol ve asitli içeceklerin yatmadan önce veya gece belirli zaman aralıklarında sık tüketilmesi, aşırı sigara tüketimi, aşırı kafein tüketilmesi, gün içerisinde gerekenden fazla yemek yenilmesi şeklindedir. Bu durumların olmaması ile birlikte ağrıların görülmesi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Kalp rahatsızlıkları, sindirim problemleri, gastrit, reflü gibi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her Sabah Olan Mide Bulantısı Nasıl Engellenir?

Her sağlık sorununda olduğu gibi her sabah tekrarlayan mide ağrıları içinde ilk olarak doktora görünmelidir. Doktorun yaptığı tahlil ve tetkiklerin ardından yine uzman kişilerin koyduğu teşhis, buna bağlı olarak da çizilen yol haritasına uygun şekilde tedavi edilmelidir. Doktor tedavisinin yanı sıra sabahları oluşan mide bulantısını engellemek için aç yatmamak gerekir. Uyumadan en az 2 saat önce mutlaka hafif besinler tüketilerek açlığın bastırılması gerekir.

Bunların haricinde yağlı yemek yememek, açık havada kısa süre temiz hava alarak nefes egzersizleri yapmak, kısa süreli yürüyüşler yapmak sabahları oluşan mide bulantısının engellenmesi için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Sabah aç karnına kahve, şekerli çay içmek de ağrıları tetikler. Tamamen doğal beslenmenin yanı sıra sabahları mideyi rahatlatacak olan elma sirkesi, muz, elma, papatya çayı, rezene çayı, nane - limon çayı, zencefil çayı içilmesi de ağrıların büyük ölçüde engellenmesine yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her Sabah Görülen Mide Bulantısı İçin İlaç Var mıdır? 

Sabah görülen mide ağrıları için ilaç kullanımı son derece tehlikelidir. Doktora başvurmadan kesinlikle ilaç alınmamalı hatta doğal tedavi yöntemlerine bile gidilmemelidir. Doktorun verdiği ilaçların verildiği dozlarda alınması sabah mide ağrısının önüne ciddi olarak geçebilir. Özellikle mide gibi hassas ve hayati bir organ için alınan ilaçlar tavsiye yöntemi veya araştırmaya dayalı şekilde alınması sakıncalıdır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sabahları Görülen Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 

Sabahları görülen mide bulantıları için genel olarak çaylar tercih edilmektedir. Mideyi rahatlatacak olan çayların tok karnına veya yapısına göre aç karnına tüketilmesi önerilmektedir. Bunların haricinde kahvaltı programına özen gösterilmeli, gün içinde alınan besinlere de dikkat edilmesi gerekir. Doğal besinlerin tüketilmesi sabahları yaşanan ağrıların önüne geçebilir. Meyve tüketimi de sabahları oluşan mide ağrısına iyi gelmektedir. Özellikle yatmadan önce meyve tüketilmesi açlık hissini bastırdığı gibi şekeri dengeleyerek açlık hissini ortadan kaldırmaktadır.