Saç dökülmesi deyip geçmeyin tiroit ya da lupus hastası olabilirsiniz

  1. Sağlık
Saç dökülmesi deyip geçmeyin tiroit ya da lupus hastası olabilirsiniz

Saç dökülmesi insanların en sık karşı karşıya kaldığı problemlerden biri. Uzmanlar günde 100 tel saçın dökülmesini normal olarak kabul ediyor ancak bundan daha fazla dökülen, kıyafetlerden veya yataktan sürekli toplanan saçlar konusunda da uyarıda bulunuyorlar. Saçlarında incelme veya seyrelme olan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerektiğini söyleyen Medical Park Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seher Küçükoğlu Cesur'un açıklamaları."Tiroit hastalığı da saç dökülmesi yapabiliyor” diyen Yrd. Doç. Dr. Cesur, "Bazen saç dökülmesi şikâyetiyle gelen hastanın tiroit problemi olduğunu buluyoruz. Lupus dediğimiz bazı bağ dokusu hastalıkları var. Yani saç dökülmesi deyip geçmemek, mutlaka hekime başvurup, dökülmenin sebebini araştırmak gerekiyor" diye konuştu.

Saç dökülmesinin farklı sebeplerinin olabileceğini söyleyen Cesur, "Bunlardan biri doğumdan sonra hormonların değişmesidir. Sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise anesteziye bağlı olarak saç dökülmesi olabilir. Doğum sonrası emzirmeye bağlı vitamin eksikliği sebebiyle de dökülmeler oluşabilir" dedi.

Bilinenin aksine jöle ve spreyin saç dökülmesine neden olmayacağını söyleyen Cesur şunları söyledi: "Jöle, sprey gibi ürünler saç dökülmesine sebep olmaz. Ancak; düzleştirici, maşa veya fön makinesi kullanmak, saçı dışarıdan müdahale ile sürekli çekmeye bağlı olarak dökülmelere sebep olur. Aynı zamanda saça yüksek ısı uygulandığında da saçın yapısı bozulur. Saçın bu tarz uygulamalara çok fazla maruz bırakılmasını önermiyoruz.
Eğer saç dökülmesi semptomatik alopesi yani genel saç dökülmesi ise; kişiye mutlaka kan tahlili yapılır ve kişinin vitamin değerlerine bakılır. Eksik olan vitaminler belirlenir ve yerine konur. Saç sağlığı için özellikle et grubunda bulunan demir vitamini, tahıl grubunun içerisinde bulunan B12 vitamini, yeşil sebzelerde bulunan folik asit ve yumurtada bulunan biyotin değerleri önemlidir."

İşte Cesur'un saçlarınızı korumakta yardımcı olacağını söylediği öneriler:
Saçlarla çok oynanmamalı ve saçlara sıcak uygulamalar yapılmamalı.

Yaz aylarında, özellikle yoğun güneş sebebiyle kuruyan saçlar mutlaka nemlendirilmeli.
Dökülme fark edildiğinde erken müdahale edilmeli. Çünkü erken müdahale saçların çabucak toparlanmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesi bazı şampuanlar ve damlaların yanı sıra mezoterapi veya PRP uygulamaları ile durdurulabilir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS