hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Saç dökülmesini durdurmanın anahtarı!

  Saç dökülmesini durdurmanın anahtarı
  expand

  Çoğu zaman endişe gerektirmeyen bir durum olan saç dökülmesi, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Ancak çoğumuz için saçlarını kafada tutmak elbette daha önemli! Beslenme eksikliklerinin çoğu saç dökülmesiyle bağlantılıdır. Bir gıdayı ise yeterince tüketmeniz saç dökülmesini durdurmanın anahtarı olabilir ve saçların uzamasını sağlayabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PROTEİN EKSİKLİĞİ DÖKÜLMEYE SEBEP OLUYOR

  Yapılan birçok araştırmanın bulguları, bazı vitaminlerin ve besinlerin saç uzaması için önemli olabileceğini gösteriyor. Saç neredeyse tamamen proteinden oluşur, bu nedenle yeterince protein tüketmek saç büyümesi için önemlidir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, protein eksikliğinin saç uzamasını yavaşlatabileceğini ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor.

  PROTEİN ALIMI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

  İngiliz Beslenme Vakfı (BNF), yetişkinlerin günlük ihtiyacı olan protein miktarının, vücut ağırlığının kilogramı başına ortalama 0,6 g protein olabileceğini tahmin ediyor. Bu durum, 19-50 yaş arası erkekler ve kadınlar için sırasıyla yaklaşık 56g/gün ve 45g/gün'e eşittir. Gıdalar sağladıkları protein miktarına göre değişir, ancak ana kaynaklar et, balık, yumurta, süt, peynir, tahıllar ve tahıl ürünleri, fındık ve bakliyattır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SAÇ BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN DİĞER BESİN

  Saç büyümesi için bir diğer önemli besin maddesi çinkodur. Çinko, saç dokusunun büyümesinde ve onarımında önemli bir rol oynar. Ayrıca foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Uzmanlara göre saç dökülmesi çinko eksikliğinin sık görülen bir belirtisi. Araştırmalar çinko tüketiminin, çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini azalttığını gösteriyor.

  BU MİKTARI AŞMAYIN

  Yetişkin bir erkek için önerilen günlük çinko alımı 9,5 mg, yetişkin bir kadın için önerilen günlük çinko alımı 7 mg'dır. Öte yandan, çinko tüketiminin günlük 25 mg'ı geçmemesi öneriliyor.

  UZMANA DANIŞIN

  Saç dökülmesi sorunu kişiye özeldir. Bu nedenle saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız,doktora başvurabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow