Saçlar ekmeden çoğalır mı?

Saçlar ekmeden çoğalır mı?

Saçlar ekmeden çoğalır mı?

Saç Ekimi ve Saç Tedavileri Hekimi Dr. Servet Terziler, genetik saç tedavisi yani gen üzerinden, kişiye özel, saçı ekmeden çoğaltan ve kişinin gen haritasına uygun bir şekilde geliştirilen saç serumları, vitaminleri ve tedavi protokollerini sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saç dökülmesi tedavisinde ekim işlemi dışında uygulanan çok sayıda tedavi şekli bulunmaktadır. Bunlar kişinin genetik özelliklerini gösteren gen haritasına uygun şekilde kişiye özel olarak planlanan ve uygulanan tekniklerdir.

Saç gürleştirme tedavileri arasında PRP, mezoterapi, saç lazeri, growth faktör (büyüme faktörü) ve hair nail serum uygulamaları yer almaktadır.

Saç dökülmesi tedavisinde uygulanan yöntemler

Saç lazeri, growth factor, ve mezoterapi gibi tedaviler ekilen saçların daha hızlı uzamasını, daha güçlü olmasını ve ekim alanına daha iyi tutunmasını sağlıyor. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırarak saç ekimi yaptıran kişinin konforunu artırıyor. Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış saç tedavilerine şimdi yepyeni ve oldukça güçlü bir tedavi daha eklendi: IV Nutritions (intravenöz yani damardan beslenme) destekli saç tedavisi. Saç köklerinin güçlenmesinde ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasında vitamin ve minerallerin önemli bir rolü olduğunu biliyoruz. IV Nutritions da destekli saç tedavisi, vitamin ve minerallerin gücünden tümüyle yararlanabilmek adına geliştirilmiş bir yöntem.

Saç sağlığı için hayati öneme sahip biyotin, niasin (B3 vitamini), folik asit, çinko, C ve B gibi vitaminleri içeren IV Nutritions serum, damar yoluyla vücuda direkt olarak verilir. Böylelikle yeni ekilen saçlar vitamin serumuyla desteklenir, yerine güçlü bir biçimde tutunması, gür, güçlü ve hızlı bir şekilde uzaması sağlanır. İçeriği, kişinin saç yapısına ve ihtiyacına göre belirlenebilen IV Nutritions serumdaki biyotin saçı güçlendirirken çinko, ekimin yapıldığı bölgedeki cildin hızla iyileşmesini sağlar. N-asetilsistein cilt altı bağ dokularını iyileştirirken B5 vitamini saç tellerini güçlendirir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PRP tedavisi

PRP, trombositler iyileştirici büyüme faktörleri içerir. Bu büyüme faktörleri, dokularınıza yenilenmesi ve çoğalması için talimat veren sinyal vericiler gibidir. Bu, farklı tıp alanlarının iyileşme süresini hızlandırmak ve daha sağlıklı, daha güçlü dokuyu yeniden büyütmek için yara iyileşmesi için PRP kullanmasına yol açmıştır. Artık doktorlar saç kalınlaşması ve yeniden büyümesi için yeni faydalar keşfettiler. Saç için PRP ile büyüme faktörleriniz ve kök hücreleriniz, saç folikülünün minyatürleşmesini tersine çevirmek ve hareketsiz saçları büyüme aşamasına geri döndürmek için uygulanan ve oldukça etkili sonuçlar sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu hızlı enjeksiyon, çok kolay üç aşamalı bir süreç kullanılarak vücudunuzun kendi trombositlerinin toplanmasını ve konsantrasyonunu içerir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saç lazeri

Saç lazeri, zayıflamış olan saç köklerini uyarıp kan dolaşımını hızlandırarak saç tellerini güçlendirmeye ve saç dökülmesini önlemeye olanak sağlayan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç derisindeki oksidatif stresi baskılayarak saç kökünün bulunduğu hücrenin daha hızlı yenilenmesini destekleyen saç lazeri tedavisinde, içeriğinde düşük oranda diot ışınları bulunan yeni nesil cihazlar kullanılır. Başlangıçta canlılığını yitiren saçların bulunduğu alanlar hedef alınarak mikro iğneleme ile küçük kanallar açılır ve saçların beslenip güçlenerek çoğalmasını sağlayan bir serum uygulanır. Daha sonra lazer cihazıyla zayıflık ve seyreklik görülen noktalara atış yapılır. Lazer ışınları, bu bölgeleri tamamen tarayarak saç foliküllerine (köklerine) ulaşır. Böylece zayıflamış tüylerin kök hücrelerini uyararak güçlenmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Growth factor

Growth factor, saç tedavileri alanında etkisi klinik çalışmalarla ispatlanmış; saçların büyümesini, güçlenmesini ve sağlıklı şekilde uzamasını sağlayan bir mezoterapi yöntemidir. Uygulama; içeriğinde saç derisinin ve tellerinin ihtiyacı olan vitamin, protein, aminoasit, mineral ve onarıcı bileşenler bulunan bir serumun saç diplerine mikro iğnelerle enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Growth factor özünde doğrudan bir saç ekimi uygulaması değil, saçların dökülmesini durdurmak ve mevcut saç tellerinin güçlenmesini sağlamak amacıyla uygulanan destekleyici bir tedavidir. Ayrıca saç ekimi işleminden en yüksek performansın alınabilmesi için tamamlayıcı tedavi olarak da uygulanır.

Hair nail coctail

Hair nail coctail, adından da anlaşılacağı üzere saç ve tırnaklarda doping etkisi yaratacak doğal vitaminlerle formüle edilen özel bir karışımdır. İçeriğinde yoğun miktarda bulunan çinko ve B vitamini kompleksleri (B1, B2, B5, B6, B7, B9, B12) sayesinde; saç köklerinin beslenerek güçlenmesini ve tırnakların daha pürüzsüz ve kuvvetli olmasını sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar vücuttaki tüm enzimatik tepkimelerde aktif rol oynayan çinkonun cilt yaşlanmasını, saç dökülmelerini ve tırnak kırılmalarını önemli ölçüde azalttığını kanıtlar niteliktedir. Son dönemdeki en popüler tedavi protokollerinden biri haline gelen hair nail cocktail aynı zamanda saç ekiminden sonra destekleyici tedavi olarak da uygulanabilir. 

Kişiye özel olarak hazırlanan karışım, mikro iğneleme araçlarıyla aracılığıyla saç derisinin 2-3 mm altına enjekte edilir. Çinko, folik asit ve biyotinin ön planda olduğu etken maddeler saç hücresini uyararak kan dolaşımının hızlanmasına ve saç foliküllerinin canlanmasına yardımcı olur.

Saç dökülme sebebi ve genetik özellikler göz önünde bulundurularak kişiye özel hazırlanan tedavi yöntemleri saç dökülmesini durdurmak, saçı sağlıklı ve gür hale getirmek mümkün. Bunun için saç ekimi ve saç tedavileri hekiminden kişiye özel bilgi ve destek alınması gereklidir.