hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sağlık deposu tahinin faydaları nelerdir?

  Sağlık deposu tahinin faydaları nelerdir
  expand

  Yemeklerde, tatlılarda ve kahvaltıda lezzetiyle sofralarda yerin alan çeşitli yemek kültürlerinde çokça kullanılan tahin, sağlık deposu bir besindir. Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tahin, susam bitkisinin tohumlarının zarının ve dış kabuğunun soyulması, gerekli ısıl işlemlerle pişirilmesi sonrasında öğütülmesi ile elde edilen bir Orta Doğu sosu ya da çeşnisidir.

  Tahinin Besin Değeri;

  Tahinin 100 gramı 592 kaloridir. %53 yağ, %22 karbonhidrat, %17 protein ,%3 sudan oluşur. İçeriğinde tiamin , fosfor, çinko niasin , demir magnezyum, folat kalsiyum ,B vitaminleri ve potasyum bulunur.

  Tahinin Faydaları Nelerdir?

  Yüksek oranda esansiyel yağ asidi içeren tahin, antioksiant içermesi nedeniyle bağışıklığı güçlendirir, yeterli ve dengeli tüketildiğinde kolesterol seviyesini düşürür. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Cilt sağlığına iyi gelen bu besin aynı zamanda beyni destekler. Ayrıca tahinin içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum da kemik gelişiminde etkilidir.

  Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir?

  Aminoasit ihtiyacını karşılar
  Vücudu uyararak enerji verir
  Kansızlığı giderir
  Bağırsakları temizler
  Beyni güçlendirir
  Kalsiyum deposudur
  Vücudu ısıtır
  Zihin gelişimini destekler
  Cinsel gücü arttırır

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen,'' Yüksek yağ içeriği sebebiyle çok tüketildiğinde alınan kaloriyle beraber kilo alımına neden verebilir. Sabahları aç karnına tahin tüketmek gün içinde kişinin daha enerjik olmasını sağlar.'' dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow