hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Rhodiola'nın Faydaları Ve Kullanımı

  Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Rhodiolanın Faydaları Ve Kullanımı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Özellikle stres için etkili bir bitki olan Rhodiola diğer adıyla altın kök olarak da bilinir. Geleneksel Çin tıbbında hong jing tian olarak da bilinir ve Kuzey yarıkürenin soğuk ve dağlık yerlerinde yetişir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Rhodiola'nın Faydaları ve Kullanımı

   Vücudun strese karşı olan direncini artıran Rhodiolanın faydaları birçok kişi tarafından merak edilir. Birçok özelliğinin yanında nörodranerjik, serotonerjik ve dopaminerjik olduğunu da bilmek gerekir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak insan yaşamına birçok faydası olan Rhodiola'nın faydaları şu şekildedir:

   Anksiyete ve depresyona karşı serononerjik destek sağlar,

   Stres yönetimine destek olur,

   Stres belirtilerinin yoğun olduğu kişilerde bu semptomların azalmasına yardımcı olur,

   Düzenli kullanımı ruh halinde iyileşmeler olmasını sağlar,

   İş, sosyal ve aile hayatında strese bağlı ortaya çıkan sorunların giderilmesini sağlar,

   Tükenmişlik sendromunun belirtilerini azaltır,

   Gündelik yaşamda hayat kalitesinin artmasını sağlar,

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı artırır,

   Kronik yorgunluğun önüne geçer,

   Antioksidan ve anti inflamatuar etkileri sayesinde Alzheimer ve kalp krizi gibi nörolojik ve kardiyolojik hastalıkları önler.

   Rhodiola'yı çay olarak olarak kullanmak mümkündür. Çay olarak kullanmak isterseniz 1 çay kaşığı rhodiola kökünü bir bardak sıcak suda demleyin ve sonrasında tüketin. Çay olarak günde 3 kere tüketilmesi mümkündür.

   Rhodiola Kaç Yaşında Kullanılır?

   Kapsül ya da gıda takviyesi olarak kullanılmak istenirse 11 yaşın üzerinde kullanılması önerilir. Fakat kullanımı kişinin yaşına, dozu da kişinin cinsiyet, yaş ve fiziksel durumuna göre değişir. İleri yaşlarda etkisini gösterebilen bir takviye olan rhodiolanın etkileri oldukça fazladır.

   Strese karşı vücudun rahatlamasını ve tükenmişlik sendromu ile baş etmesini sağlayan bitki faydaları ile ön plana çıkar. Hafızayı destekleme etkisi olan rhodiola en çok çay şeklinde kullanılır.

   Rhodiola Ne Zaman İçilmeli?

   Öğün öncesinde içilmesi önerilen rhodiola çayının özellikle de sabahlarına aç karnına içilmesi önerilir. Kapsül olarak kullanıldığı zaman da tek kapsül şeklinde kullanılması etkisinin fazla olmasını sağlar.

   Gıda takviyesinin gün içindeki kullanım dozu ve amacı da kişiden kişiye göre değişir. Özellikle kullanan kişilerin anksiyetesi ve stres semptomlarında gözle görülür bir azalma olur. Eğer kullanılan farklı bir takviye varsa doktor kontrolünde alınması önerilir. Çünkü kullanılan farklı gıda takviyeleri rhodiola'nın dozu ve zamanı üzerinde etkili olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Rhodiola İştah Açar mı?

   Gıda takviyelerinin iştah ve kilo üzerindeki etkisi birçok kişi tarafından merak edilir. Rhodiola'nın iştah üzerinde artırma ya da azaltma etkisinin olup olmadığı bilinmez. Fakat stres ve anksiyete üzerinde etkili olduğundan yeme davranışlarını da olumlu etkilediği bilinir.

   Kişilerin ruhsal ve davranışsal durumları üzerindeki olumlu etkileri beslenmeleri üzerinde de olumlu etkiler sağlar. Kullanan kişiler kendilerini daha iyi hissettiklerinden yediklerine de daha fazla dikkat ederler. Rhodiola bitkisinin henüz iştah üzerindeki kanıtlanmış bir etkisi bulunmaz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow