Sağlıklı sperm seçimi nasıl olmalı?

A A

30.03.2020 - 15:49

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, sağlıklı sperm seçiminin nasıl yapıldığı konusunda merak edilenleri anlattı.

Sağlıklı sperm seçimi nasıl olmalı?

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı sperm seçimi sağlıklı bir embriyoya sahip olma açısından çok önemlidir. Sağlıklı sperm seçimi anne ve babadaki olası genetik hastalıkları doğacak çocuklara aktarmayı engel olmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde IMSI tekniği ile sağlıklı sperm hücreleri daha doğru bir şekilde seçilip mikroenjeksiyon tekniği ile laboratuvar ortamında tüp bebek tedavisinde kullanılabiliyor. Yapılan tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolara uygulanacak genetik teşhis yöntemleri ile sağlıklı nesillerin dünyaya gelmesini sağlamak artık mümkün.

IMSI yöntemiyle spermlerin seçimi özellikle erkek kısırlığında son yıllarda kullanılan en önemli teknolojik uygulamalardan biridir. IMSI tekniğinden önce tüp bebek tedavisinde sperm seçiminde kullanılan mikroskopların büyütme kapasitesi en fazla 300-400 kattı. Bu oranda büyütülen sperm seçimlerinde normal şekle en yakın sperm seçilebiliyordu. Ancak IMSI tekniği ile en sağlıklı sperm seçimi yapılabiliyor.

Sağlıklı sperm nasıl seçilir?

IMSI tekniği ile spermler yaklaşık 6.000 - 8.000 kat büyütülüp mikroskoplar altında seçilerek mikroenjeksiyon tekniğinde kullanılır. Bu teknik ile sağlıklı sperm seçiminde özellikle baş, sitoplazma ve çekirdek kısmında olabilecek anormallikleri ayıklayarak en sağlıklı spermi elde etme imkanı sahip olunur. Sağlıklı sperm kullanılarak elde edilen embriyolar da yüksek oranda sağlıklı olur. Genler yoluyla genetik bozukluk aktarım riski düşer, sağlıklı bir bebek sahip olma ve tüp bebek tedavisinin başarılı olma oranı artar.

IMSI mikroskoplarının kullanımı ile elde edilen sağlıklı sperm hücreleri mikroenjeksiyon tekniğinde kullanıldığında embriyonun kalitesi yükselir, tüp bebek tedavisinin başarısı artar, gebelik oranlarında da daha fazla artış olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. IMSI tekniği erkek kısırlığında başarı oranlarının her geçen gün artmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.