hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sahurda yemelisiniz! Tok tutan yiyecekler! Oruçta Tok Tutan Yiyen Yiyecekler Nelerdir? Ramazan'da Yenilmesi Gereken Yemekler...

  Sahurda yemelisiniz Tok tutan yiyecekler Oruçta Tok Tutan Yiyen Yiyecekler Nelerdir Ramazanda Yenilmesi Gereken Yemekler...
  expand

  Ramazan'da en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında yemek yeme şekli ve yemek çeşitleri gelmektedir. İftar ve sahurda düzenli olarak yemek yenilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunun için genellikle sahurda daha hafif gıdaların tüketilmesi lazımdır. Asıl önemli olan ise oruç tutan kişiyi daha tok tutacak besinlerin tercih edilmesidir. Bu sayede sahurdan iftara kadar açlık çekmezsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruçta Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

  Oruç döneminde tükettiğiniz besinlere özen göstermeniz oldukça önemlidir. Çünkü gün boyu aç ve susuz kalacağınız için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir.

  Genellikle oruç tutan kişiler iftarda yemek ağırlıklı çeşitler yerler. Sahurda ise daha hafif ve daha tok tutan besinlere yönelir. İftar ve sahurda tüketebileceğiniz çok sayıda yiyecek vardır. Bazı yiyecekler ise daha çok yok kalmanıza yardımcı olacaktır.

  Çorba

  İftarda veya sahurda çorba tercih edebilirsiniz. Çorba hem sağlık açısından hem de tok kalmanız açısından oldukça önemlidir. Tabi Ramazan döneminde tüketeceğiniz çorbanın sebzeli veya tavuklu olması daha iyi olacaktır.

  Yoğurt

  Oruçlu olduğunuz zaman iftar menünüze yoğurt eklemek tok kalmanız açısından faydalı olacaktır. Ayırca yoğurdun sağlıklı bir yiyecek olduğunu herkes bilir. Bu yüzden Ramazan'da sıklıkla yoğurt yiyebilirsiniz.

  Yumurta

  Sahurda kahvaltılık ürünler tercih etmek daha doğrudur. Özellikle tok kalmak için haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtayı sahurda tüketeceğiniz için hafif olması açısından haşlama veya tavada az yağlı olarak tercih edebilirsiniz.

  Muz

  Tok Tutan meyvelerden birisi olan muzu iftar sonrası mutlaka tüketmeniz lazımdır. Lezzetli ve tok tutan bu meyveyi keyifle yiyebilirsiniz.

  Ramazan'da Yenilmesi Gereken Yemekler Hangileridir?

  Ramazan'da genellikle yağsız veya az yağlı yemekler tercih edilmelidir. Özellikle sahurda kesinlikle siiz rahatsız edecek yiyecekleri tüketmelisiniz. Rahatsız edici ürünler yağlı olan ve ağır olan yemeklerdir. Bu yemeklerden uzak durmakta fayda vardır.

  Ramazan'da iftar menünüze balık ızgara, tavuklu patates, patlıcan tava, yeşil fasulye, çorba gibi sağlıklı yemekler ekleyebilirsiniz. Ayrıca yoğurt ve salata sıklıkla tüketilmelidir.

  Sahurda ise daha çok kahvaltılık ürünler tercih edilmelidir. İftar ve sahur arasındaki su tüketimi de dengeli olmalıdır. Yani su içmeye bir anda yüklenmemek gerekir. İftardan sahura kadar yavaş yavaş su içilmesi daha sağlıklıdır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow