Sarımsak tüketmek için 9 neden

Sarımsak tüketmek için 9 neden

Sarımsak tüketmek için 9 neden

Türk mutfağının baş tacı sarımsak, lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çekiyor. Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve soslarda verdiği o harika lezzetle sarımsağa bayılırız. Sarımsağın verdiği lezzet dışında sağlığımıza olan faydaları da saymakla bitmiyor. Sarımsak neye iyi gelir? Sarımsağın faydaları neler? İşte sarımsak tüketmek için 9 neden.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve soslarda verdiği o harika lezzet ile sarımsağa bayılırız. Sarımsağın kendine has kokusundan ve tadından allisin adlı madde sorumludur. Sarımsağın içerisinde bulunan allisin maddesi yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğu biliniyor. Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar ve mide rahatsızlığı çekenler dışında herkesin sarımsağı güvenle tüketebileceğini belirten Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, sarımsağın faydalarını anlattı.

1-Vitamin ve mineral kaynağı Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini, B ve C vitaminleri içermektedir.

2-Bağışıklık sistemini düzenliyor Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani prebiyotikler dediğimiz; vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.

3-Sindirim dostu Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

4-Kolesterolü düşürüyor Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseridi düşürmektedir.

5-Tansiyon düşürücü Tansiyonu yüksek olan kişiler de sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır; çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

6-Kanserle savaşıyor Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalari düzenli sarımsak yiyenlerin sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine yüzde 50 daha az yakalandığı göstermiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7-Damar sertliğine iyi geliyor Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.

8-Kan şekerini dengeliyor Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar. 9-Toksinleri uzaklaştırır Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemli. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.