Senede bir kez yaptıracağınız jinekolojik kontroller büyük önem taşıyor

Senede bir kez yaptıracağınız jinekolojik kontroller büyük önem taşıyor

Senede bir kez yaptıracağınız jinekolojik kontroller büyük önem taşıyor

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, düzenli jinekolojik kontrollerin kanser, miyom, kist oluşumunda erken tanı ve tedavi imkanı sağladığını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıllık jinekolojik muayeneden geçmek, koruyucu sağlık bakımının ve fiziksel ve üreme sağlığınızın sağlanmasının en önemli yoludur. Önde gelen tıbbi kuruluşların uyarılarına rağmen, birçok kadın yıllık jinekolojik muayeneden geçmiyor. Bu, her yıl binlerce kadının hayatına mal oluyor. Birçok kadın, bir sorunu olmadıkça doktora ihtiyacı olmadığını düşünür.

Sorunlar genellikle ilk olarak yıllık kontrollerde bulunur

Her kadın meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların çok az belirgin semptomu olduğunu ve erken teşhisin hayatta kalma şansını artırdığını bilmelidir.

Yıllık jinekolojik muayeneler 15 yaş civarında başlamalıdır. Bu ilk ziyaretlerde pelvik muayeneler nadiren gerekli olsa da, yıllık muayene doktor-hasta ilişkisinin kurulmasına yardımcı olur. Genç kadınlar gelişimleri ve/veya adet döngüleri hakkında sağlıklı bilgi edinebilirler.

Günümüzde 21 yaş ve üstü çoğu kadın için yıllık Pap smear testi önerilmektedir. Pek çok kadın, Pap smear yaptırmayı, yıllık muayene yaptırmayla eşit tutar, aslında Pap smear, muayenenin sadece küçük bir bileşenidir. Pap smear testi zamanı gelmiş olsun ya da olmasın, kadınlar her yıl jinekolojik muayeneden geçmelidir.

Neden yapılmalıdır?

Yıllık jinekolojik muayenelerden kaçınmak, istenmeyen gebelik, pelvik enfeksiyonlar ve yumurtalık ve meme kanseri gibi hastalıkların teşhisini geciktirme riskini artırır.

Jinekolojik kontrollerde ne beklemelisiniz?

İlk olarak, olası ailesel kanser risklerini değerlendirmek için aile öyküsü de dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi öykü alınır. Tansiyon, boy ve kilo değerlendirmesi ve pelvik ve meme muayenesi de dahil olmak üzere fizik muayene yapılır.

Pelvik muayene sırasında doktor bir Pap smear yapabilir, ardından rahim ve yumurtalıkları incelemek için dahili olarak kontrol edebilir. Pap smear ile tespit edilen rahim ağzı kanserinin aksine yumurtalık kanserini tespit etmek çok zordur. Hastalık iyice ilerleyene kadar ağrı veya diğer önemli semptomlar fark edilmeyebilir. Ancak bir pelvik muayene ile erken keşfedilirse, hemen tedavi edilebilir ve bu da hayatta kalma şansını artırır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başka hangi taramalar gereklidir?

Doktorunuz 35 ila 40 yaşları arasındaysanız bir tarama mamogramı ve 40 yaş ve üstü kadınlar için yıllık mamogramlar isteyecektir. Her yaştan hastaya aylık kendi kendine meme muayenesi yapmaları öğretilecektir. Bu adımlar, her yıl 46.000'den fazla kadını öldüren meme kanserini tespit etmeye yardımcı olmak için çok önemlidir.

Doktorunuz doğum kontrol yöntemleri veya gebelik öncesi danışmanlık, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, kalsiyum alımı gereksinimleri, kolesterol taraması ihtiyacı ve düzenli egzersiz ve dengeli beslenmenin önemi hakkında da bilgi verir. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda yardım sunabilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Menopoz sonrası veya başka bir şekilde risk altındaysanız, doktorunuz osteoporoz, kolon kanseri ve diyabet için tarama testleri önerecektir. İnsan papilloma virüsü, tetanoz güçlendiriciler, Hepatit B ve grip dahil olmak üzere yıllık ziyaret sırasında aşılar da sunulabilir. Hamilelik, hormonlar, adet döngüsü, menopoz semptomları ve diğer sağlık sorunlarının erken teşhisi ve tedavisi sağlanabilir.
Her kadın yılda bir kez rutin jinekolojik muayene yaptırmaya özen göstermelidir

Düzenli muayene, mevcut sağlık problemlerini tespit etmeye ve gelişebilecek yeni problemler için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur. Erken teşhis ve kanser riskinizi azaltmanın yollarını öğrenmek, her kadının en iyi savunmasıdır. Yıllık jinekolojik muayene, tüm kadınlar için sağlık ve iyi sağlık alışkanlıklarını teşvik edecek rehberlik ve testler sağlamaya da yardımcı olur.