Şifa içeceği olarak biliniyor

Şifa içeceği olarak biliniyor

Şifa içeceği olarak biliniyor

Sirkengebin şerbeti; Sirkencübîn veya sirkengübîn ismiyle de bilinir. İbn-i Sina'nın tavsiye ettiği şifalı sirkencübin şerbetinin faydalarını sıraladık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mevlana Celaleddin Rumi'nin en sevdiği içecek olarak da bilinen sirkencübin, binbir derda deva oluyor. Aslında bal-sirke karışımı olan sirkencübin, nefis lezzetinin yanı sıra hastalıklara verdiği şifa ile dillere destan hale geldi. Farsçada “Encübin" kelimesi bal anlamına gelmektedir. Sirke kelimesi ile birleşen bu kelime, ballı sirke anlamına gelmektedir. Peki, sirkencübin şerbetinin faydaları nelerdir? Sirkeli bal ne işe yarar? Ballı sirke "sirkengebin" nedir? İşte detaylar...

SİRKENCÜBİN ŞERBETİ İÇMENİN YARARLARI

Sirkencübin şerbeti içmek hazımsızlığa iyi geliyor, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor, bu sayede tokluk hissinin daha uzun süre devam etmesini sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde vücudun temizlenmesini sağlıyor, bir detoks etkisi oluşturuyor. Aslında içeriği tıpkı şimdilerde çok popüler olan sirkeli-ballı su ile aynı olduğundan sabahları aç karnına içildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu da biliniyor. Düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyonu dengeler, kalıcı denge sağlar. Sirkengebin serbeti tarifi Malzemeler: 1 litre su1 su bardağı elma sirkesi3 yemek kaşığı çiçek balıTüm malzemeleri karıştırdıktan sonra 1-2 saat bekleyin ve günde 1 bardak tüketiniz.