Sindirimle ilgili düzeltmeniz gereken 6 yanlış bilgi

İyi sindirim, sağlığın temelini oluşturur. Sık bağırsak hareketlerinden kabızlığa, kramplara kadar, zahmetli olabilecek çeşitli sindirim sorunları vardır. Sindirim sağlığından bahsetmişken, sindirimimiz nedeniyle bağırsaklarımızda meydana gelen birçok değişiklik var. Ayrıca, yeni yiyecekler yediğimiz zaman, sindirim sistemimiz yeni bir şekilde tepki verir ve bu da sindirim sağlığını çok karmaşık hale getirir. Bunu daha da zorlaştıran şey, sindirim sağlığını çevreleyen mitlerdir.YANLIŞ: ÇİĞ SEBZELER HERKES İÇİNDİR

Çiğ sebze yemek sağlığımız için harikadır, ancak herkes için değildir. Zayıf sindirimi olan insanlar, çiğ sebzeleri tükettikten sonra şişkinlik sorunları yaşayabilirler.

Daha fazla pişmiş sebze tüketebilir veya çiğ sebze tüketiminin sindiriminizi nasıl etkilediğini kontrol edebilir ve buna göre yiyebilirsiniz.

YANLIŞ: ŞİŞKİNLİK NORMALDİR

Şişkinlik ve kramp normal değildir ve zayıf sindirim sağlığı ile ilgilidir. İnsanlar genellikle bunu normal kabul eder, ancak şişkinlik bozuk bir sindirim sistemi, stres ya da bağırsak iltihabı veya başka bir bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

YANLIŞ: ÇOK FAZLA LİF YEMEK İYİDİR

Evet, diyet lifleri sağlıklıdır ancak irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim koşullarının semptomlarına neden olabilir. Günde yaklaşık 20-35 gram lif tüketilmelidir. Bağırsaklarınızı lifle aşırı yüklemek, diğer sindirim sorunlarının yanı sıra şişkinlik, kramp ve aşırı gaza neden olabilir.

YANLIŞ: HERKES PROBİYOTİK ALMALI

Bazılarımız probiyotik aldığımız sürece istediğimiz her şeyi yiyebileceğimize inanır. Evet olsa da, probiyotikler mantar ve bakteriyel enfeksiyonla başa çıkmada yardımcı olur. Ancak bağırsak disbiyozu varsa, bu yiyecekler ateşe yakıt katabilir. Histamin intoleransı olan kişiler de bu probiyotik gıdaları sorunlu bulabilir.

YANLIŞ: BAHARATLI YİYECEKLER ÜLSERE NEDEN OLUR

Baharatlı yiyecekler ve stres semptomları hafifletebilir ancak ülsere neden olamaz. Mide ülserlerine genellikle helicobacter pylori bakterileri neden olur.

YANLIŞ: HAFTADA BİR TUVALETE ÇIKMAK NORMALDİR

Vücudun optimal işleyişi için düzenli bağırsak hareketleri gereklidir. Bağırsak hareketleri, bağırsak yoluyla diyetinizdeki atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Her gün bir kez bağırsak hareketi olması normal kabul edilir. Ancak temel kural olarak, günde üç ila haftada üç kez kaka yapmak da normal kabul edilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS