Siyah noktalardan kurtaran yöntemler

Siyah noktalardan kurtaran yöntemler

Siyah noktalardan kurtaran yöntemler

Burun çevresinde oluşmaya başlayan siyah noktalar can sıkan konulardan biri. Ciltteki gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte bir 'cilt problemi' haline gelen siyah noktalardan kurtulmak da çoğu zaman zor olabiliyor. İşte siyah noktalardan kurtulmak için önerilen 5 pratik öneri.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1- Bal ve tarçın
Kahvaltıların vazgeçilmezi bal, içerdiği antioksidan özellikler sayesinde vücudu çeşitli iltihap ve enfeksiyonlardan koruyan önemli bir şifa kaynağı. Nitekim birçok araştırma sonucuna göre cilde iyi geldiği de söyleniyor.

Ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için bal ve tarçını karıştırarak yüz maskesi elde edebilirsiniz. Bir yemek kaşığı bal ile yarım çay kaşığı tarçını karıştırıp elde ettiğiniz yüz maskesini 3 dakika boyunca masaj yaparak yüzünüze yedirin. Ardından ılık suyla yıkayıp bir yüz nemlendiricisi kullanabilirsiniz.

2- Yumurta akı 
Yumurta akı için hali hazırda bir 'siyah nokta bandı' diyebiliriz. Üstelik evde hazırlamak da oldukça basit. Doğal bir siyah nokta bandı elde etmek için yapmanız gereken tek şey bir yumurtanın sarısı ve akını birbirinden ayırmak.

Ayırdığınız yumurta akını ince bir tabaka olacak şekilde yüzünüze sürün. Maskenin ilk tabakası kuruduktan sonra ikinci tabaka için tekrar aynı işlemi uygulayın. Yumurta akı kurumaya başlayıp yavaş yavaş beyaz bir maske görünümüne kavuşacak. Yüzünüz iyice gerginleştiğinde maskeyi soyup yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3- Yeşil çay
Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen yeşil çay aynı zamanda doğal bir cilt bakım ürünü. Cildinizde oluşan siyah noktalardan arınmak istiyorsanız yeşil çay peelingini deneyebilirsiniz. Az miktarda suyla karıştırıp maske olarak uyguladığınız yeşil çayı yüzünüzde 2-3 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Siyah noktaları azaltmak için uygulanan bu yöntemi düzenli bir şekilde uyguladığınızda sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

4- Karbonat
Hemen hemen herkesin evinde bulunan karbonat, siyah noktaları azaltmada büyük bir rol oynuyor. Üstelik evde hazırlaması da oldukça kolay. Göz kararıyla bir miktar karbonat ve suyu koyu bir kıvama gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı siyah noktların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Kuruduktan 2-3 dakika sonra yüzünüzü ılık bir suyla yıkayabilirsiniz.

5- Siyah noktaları azaltmak için badem tüketin 
Günlük hayatta tüketilen bazı kuru yemişler ciltte sivilceye ve yağlanmaya neden olabilir. Bademin bunlar arasında bir istisna olduğu söylenebilir. Badem, içindeki E vitamini sayesinde ciltte oluşabilecek akne ve siyah noktaları önleme etkisine sahip. Düzenli miktarda badem tükettiğinizde cildiniz eskisinden daha parlak bir görüntüye kavuşabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Günlük doğal cilt bakımı yöntemlerinin dışında, cildi rutin olarak sadece suyla yıkamanız ve temiz tutmanız gerekir. Günlük hayatta fark etmediğiniz pek çok etken siyah noktalara sebep olabilir. Yüz temizliğinde kullandığınız bazı malzemeler de siyah noktalara yatkınlığı artırabiliyor. Ayrıca siyah noktalara karşı yastık kılıfının sık sık değiştirilmesi öneriliyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber