Şizofrenlerin yaşam kalitesini artırmak için bilgisayar oyunu yapıldı

Şizofrenlerin yaşam kalitesini artırmak için bilgisayar oyunu yapıldı

Şizofrenlerin yaşam kalitesini artırmak için bilgisayar oyunu yapıldı

İngiliz bilim insanları, şizofrenlerin günlük yaşama uyum sağlayabilmesi için yeni bir bilgisayar oyunu geliştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BBC'nin haberine göre, Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü araştırmacıları, tasarladıkları bilgisayar oyununu dört hafta boyunca oynayan şizofreni hastalığına yakalanmış kişilerin bellek ve öğrenme yetilerinde kayda değer bir gelişme kaydetti.

Çocuklarda alt ıslatmayı görmezden gelmeyin 

Çeşitli zorluk seviyeleri bulunuyor

Hastaların da desteğiyle geliştirilen "Peak" adlı oyunun çeşitli zorluk seviyeleri bulunuyor. Oyunda şizofrenlerden çeşitli odalara girip kutulardaki nesneleri bulmaları isteniyor. Buldukları nesneleri daha sonra farklı yerlere yerleştirmeleri ve yeni yerleri hatırlamaları istenen hastaların, "epizodik" ya da "anısal" belleği test ediliyor. Epizodik bellek, bireyin yaşadığı olayların saklandığı hafıza türü olarak tanımlanıyor.

Süt dişlerinin önemi 

Daha az hata yapıyorlar

Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nden Prof. Dr. Barbara Sahakian, oyunu oynayan şizofrenlerin daha sonra yapılan bellek ve beyin işlevi testlerinde çok daha az hata yaptıklarını söyledi. Oyunun, motivasyonu en az hastaların bile dikkatini çekecek kadar ilginç olduğunu belirten Sahakian, "Oyun, şizofrenleri günlük yaşama hazırlıyor. Bu bellek oyunu, şimdiye kadar ilaçlarla ilerleme kaydedemediğimiz yerde bilimsel tedaviye yardımcı oluyor, hem de herhangi bir yan etkiye yol açmıyor" dedi.

Göze gelen güneş ışınlarına dikkat! 

Cep telefonlarına indirilebiliyor

Hastaları ilaçları bırakmamaları için uyaran Sahakian, bellek oyununun ilaç ve psikolojik tedaviyle kullanılması gerektiğine dikkati çekti. Şizofrenlerin eğitimlerine ve iş yaşamlarına geri dönmelerini amaçlayan "Peak" adlı oyun, akıllı cep telefonlarına da indirilebiliyor. Kişinin gerçeklikle ilişkisinin büyük ölçüde zarar görmesiyle ortaya çıkan şizofreni, davranış ve düşünce bozukluklarına neden oluyor. Çeşitli alt tipleri bulunan şizofreni, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkıyor. Dünya genelinde 23,6 milyon şizofren bulunduğu sanılıyor.