Sofranızdan eksik etmeyin! Bunu yiyen doktor yüzü görmüyor

Sofranızdan eksik etmeyin! Bunu yiyen doktor yüzü görmüyor

Sofranızdan eksik etmeyin! Bunu yiyen doktor yüzü görmüyor

Sağlıklı bir yaşam sürmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Güçlü bir bağışıklık için dengeli ve çeşitli beslenme son derece önemlidir. Bağışıklık için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin kaynağı besinlerdir. Bazı yiyecekler var ki onları dolabınızdan bir an bile eksik etmemeniz gerekiyor. Bağışıklığı adeta çelik gibi güçlendiren bu besinler hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücudunuzun direncini artırmak ve hastalıklara karşı kendinizi korumak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekir.

Bağışıklığı güçlendirmenin en kolay yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor.

Vitamin ve mineral kaynağı besinleri tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bu besinleri dolabınızdan eksik etmediğinizde hastalık nedir? bilmezsiniz. Bağışıklığı güçlendiren besinleri Posta.com.tr okurları için derledik.

MAYDANOZ

Maydanoz C vitamini zenginidir. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Maydanoz ödemin vücuttan atılmasında da etkisi olur.

İster maydanoz suyu şeklinde, isterseniz salatalarda veya sabah kahvaltılarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için sofranızdan eksik etmeyin.

YUMURTA 
Yumurta güçlü bir protein kaynağıdır. Hücrelerin çoğalması ve yenilenmesi için de vücudunuzun proteine ihtiyacı vardır. Yetersiz protein alındığında doku yıkımı başladığı için bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar.

Yumurta beyazı ise protein açısından oldukça zengin bir besin. Sarısı ise hem demir hem de yine iyi bir antioksidan olan A vitamini içerir. Her sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

ISPANAK 
Ispanak, içerdiği A ile C vitaminiyle güçlü bir antioksidan grubunda yer alır. Ispanak bu vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Özellikle C vitamini, A vitamininin kullanımını artırır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için haftada 2 kez ıspanak yemeye özen gösterin.

YOĞURT 
Yoğurt güçlü protein kaynağı olan besinler arasında yer alır. Ayrıca bağırsak dostudur ve sindirim sisteminin kolay bir şekilde çalışmasını sağlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücutta yararlı bakterilerin çoğalması aynı zamanda zararlı bakterilerin vücutta yerleşmesini de önler. Probiyotikler kabızlık ve ishal gibi durumlarda da etkili olabilir. Güçlü bir bağışıklık için her gün 1 kase yoğurt yiyebilirsiniz.

KAPYA BİBER 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça önemli olan C vitamini, besinler arasında en yüksek oranda kapya biberi içerisinde bulunur.

Yemeklerinize eklediğiniz bu biber çeşidi sayesinde, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

AY ÇEKİRDEĞİ 
Selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller ile B ve E vitaminleri bakımından doğal kaynak olan ay çekirdeği, sağlık açısından çok faydalıdır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan B6 ve E vitaminleri ise immün sistem fonksiyonları için önemli yere sahiptir. Ay çekirdeği bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

ZERDEÇAL 
Zerdeçal içerisindeki kurkumin ve zengin mineraller yardımı ile kas hasarının önüne geçmeye katkı sağlar. Buna ek olarak antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri ile pek çok takviye gıdanın içerisinde de yer alır.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bağışıklık hücreleri, mikroplarla mücadele ederken A vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamini süt, tereyağı, peynir ve yumurta ve karaciğerde bolca bulunur. Bu besinleri tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.