Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Kasık Ağrısı Tehlikeli Midir, Nasıl Geçer?

A A

23.02.2021 - 01:13

Kasıklar, vücutta mide ile baldır arasında karnın bitip bacakların başladığı bölgede yer alır. Kasıklar, bacakların hareket etmesini sağlar. Aşırı yorgunluk ve stresten dolayı da ağrılar ortaya çıkabilir. Fakat uzun süreli kasık ağrıları, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Kasık Ağrısı Tehlikeli Midir, Nasıl Geçer?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonundan yumurtalık kistine kadar pek çok nedenden dolayı kasık ağrıları meydana gelebilir. Sol kasık ağrıları, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Her iki kasıkta da ortaya çıkabilen bu ağrılar, insan yaşamını olumsuz yönde etkiler. Erkeklerde sol kasık ağrısı, fıtık nedeni ile ortaya çıkabilir. Bunun yanında sol kasık ağrısına neden olan diğer sebepler arasında ise, böbrek taşı ve kum döken kişilerde, testis tümörü, lenf bezlerinin şişmesi ve kas gerilmeleri nedeni ile meydana gelebilir.

Kadınlarda sol kasık ağrıları ise, üreme organlarındaki rahatsızlıklar, idrar yolu enfeksiyonu iltihaplanmaları, apandist, dış gebelik, hamilelik, rahim ve yumurtalık sorunları ve iskelet sistemi hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Kasık Ağrısı Tehlikeli midir?

Uzun süren kas ağrıları tehlikeli olabilir ve çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kasık ağrılarının en çok karşılaşılan nedenleri arasında kalça artriti, femoral fıtık, büyümüş lenf düğümleri, böbrek taşı, kalça kırığı ve kasık fıtıklarından dolayı meydana gelebilir. Erkeklerde ise bu ağrılar, lenf bezlerinin şişmesi, böbrek taşı, kasık fıtığı ve testislerde şişme meydana gelir. Gebelikte yaşanan şiddetli kasık ağrıları, mutlaka uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık ağrısının asıl nedeni tespit edildikten sonra tedavisinin yapılması gerekir. Ağrıya neden olan alttaki sebebin araştırılması ve tespit edilerek buna en uygun tedavinin uygulanması gerekir. Kasık ağrısına yönelik uygulanacak olan ilaç tedavisi, en çok tercih edilen tedavi yöntemler, arasında yer alır.

Özellikle de ibuprofen, aspirin ve asetaminofen gibi ağrı kesiciler kasık ağrıları üzerinde oldukça etkili ilaçlardır. Kasık bölgesinde meydana gelen ağrının nedeni kasık bölgesindeki kasların spazmı ise, kas gevşetici hap ve kremler kullanarak ağrıları hafifletebilirsiniz. Regl dönemi ya da yumurtlama günlerinde hormonal değişimlerin sonucu ile ortaya çıkan ağrıların tedavisinde hormon içerikli ilaçlar faydalı olabilir. Kasıklarda ağrıya yol açan bazı hastalıkların tedavisinde ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısının Nedenleri

Erkeklerde kasık ağrısı, çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Kasık ağrısı, kasların, bağların ya da tendonların gerilmesi ile oluşur. Erkeklerde kasık ağrıları, pelvik bölgesindeki kasların zorlanmasından dolayı kaynaklanır. Bu nedenle kasık ağrısının altında yatan sebebin tespit edilerek en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Erkeklerde yaygın görülen kasık ağrılarının başlıca nedenleri,

Sperm birikmesi
Kas zorlanması
Avülsiyon kırığı
İdrar yolu iltihabı
Stres kırıkları
Kas zorlanması
Avasküler nekroz
Prostatit
Kireçlenme
Böbrek taşları
Testislerde yaşanan hastalıklar

Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri

Kasık ağrıları, üreme çağındaki kadınlarda daha sık görülür. Bu ağrılar, yumurtalık ve rahimden kaynaklanan sorunlar nedeni ile ortaya çıkabilir. Ancak kadınlarda kasık ağrılarının nedenleri başka pek çok hastalığın göstergesi olabilir. Kasık ağrılarının doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için kasık ağrısının altında yatan asıl sebebin tespit edilmesi gerekir. Bu sayede hekim, ağrının altında yatan sebebe göre bir tedavi yöntemi belirler. Kadınlarda kasık ağrısına neden olan sorunlar;

Bel fıtığı
Apandist
Bağırsak iltihabı
Enfeksiyon
Dış gebelik
Rahim içi iltihabı
Lenf bezlerinin iltihabı
Sancılı adet dönemi
Yumurtalık kistleri
Sistik
Yumurtalıkların iltihaplanması
Miyom
Kalça iltihaplanması
Sinirsel bağırsak spazmı
Kalça ağrısı
Çikolata kisti
İskelet sisteminden kaynaklanan sorunlar
Tüplerin iltihaplanması
Kasıklarda meydana gelen zorlanma