hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: TURKOVAC aşısı çıktı mı, ne zaman vurulacak? TURKOVAC ne demek?

  Son dakika: TURKOVAC aşısı çıktı mı, ne zaman vurulacak TURKOVAC ne demek
  expand

  Yerli aşı için son döneme geçilirken oldukça önemli bir gelişme daha yaşandı. Faz çalışmalarının tamamlanmasının ardından acil kullanım onayı için başvuru gerçekleştirildi. Peki, TURKOVAC aşısı çıktı mı, ne zaman vurulacak ve TURKOVAC ne demek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TURKOVAC ile ilgili son durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Acil kullanım onayı başvurusunun gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Koca aşının vurulmaya başlanacağı tarihle ilgili beklentilerini de açıkladı. İşte o açıklamada yer alan detaylar…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren yerli aşı TURKOVAC'ın şehir hastanelerinden yaptırılabileceğini bildirdi. 

  TURKOVAC AŞISI ÇIKTI MI, NE ZAMAN VURULACAK?

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Bakanlığının bütçe sunumunu yapan Bakan Fahrettin Koca, "Milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli Covid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim" ifadelerini kullandı.

  TURKOVAC NE DEMEK?

  Yerli aşının adı TURCO ve VAC kelimelerinin birleşimiyle tasarlandı. İngilizce aşı anlamına gelen “vaccine” sözcüğünden "VAC" hecesi ve bazı dillerde Türk kelimesinin karşılığı olan "TURCO" sözcüğü birleştirilerek TURKOVAC ismi oluşturuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalyancada Turco kelimesi Türk anlamına geliyor. Yine Portekizcede ve İspanyolcada da Turco kelimesinin karşılığı Türk olarak biliniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow