hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tatilde burun kırılmalarına dikkat

  Tatilde burun kırılmalarına dikkat
  expand

  Hava sıcaklıkları neredeyse tüm ülkede 30-35 derecenin üzerinde seyrediyor İnsanlar tatillerde havuz ve denizlere giriyor ve doğal olarak bazı durumlar, istenmeyen kazalara sebep olabiliyor. Özellikle havuz ve denizlerdeki kaygan zeminler, burun kırılmalarına sebep olabiliyor. Burun kırılması durumunda neler yapılmalı? İlk müdahale nasıl olmalı? Baş ve Boyun Cerrahisi, KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Yaz mevsiminin en hararetli zamanlarını yaşadığımız bu günlerde, fırsat bulan çoğu kişi, dinlenmek ve keyifli zamanlar geçirmek için tatile gidiyor. Tatil denince de, insanın aklına ilk olarak serin sular geliyor.

  Fakat yüzmeyi seven yetişkinlerin ve çocukların başına bazen çeşitli kazalar gelebiliyor. Bunlardan biri de havuz kenarlarındaki kaygan zeminlerde kayarak düşme ya da iskelelerden atlama sırasında düşme durumları geliyor. Bu kaza anlarında, insan yüzünde genellikle burun kırılması vakaları yaşanabiliyor.

  Bazen koşarken, bazen de yürürken bu kaymalar olabiliyor. Düşmenin hızıyla ve pozisyona bağlı olarak burun kemiği kırılabiliyor. Bu nedenle yaz mevsimlerinde herkese aynı uyarıyı yapıyoruz: “Havuz ve deniz kenarlarında dikkatli olun, çünkü küçük bir denge kaybında düşerek burnunuzu kırabilirsiniz” yorumunda bulundu.

  Burun kırıldığı an nasıl davranmalı?

  Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Diyelim ki, havuz kenarında veya deniz iskelesinde dengenizi kaybederek, siz veya çocuğunuz düştünüz ve burnunuz sert bir çarpmaya maruz kaldı ve kırıldı. İlk olarak yapılması gerekenler nelerdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öncelikle burnunuzun kırıldığını hissettiğiniz an, elinizle burnunuzu sıkmalısınız ve kafanızı sabit tutmalısınız. Kafanızı kesinlikle yukarıya kaldırmamalısınız.

  Kırılan bölgeye hemen vakit kaybetmeden, buz ile soğuk kompres uygulamalısınız.

  Kırılma sonrası kanama hafif bir şekilde seyrediyorsa, burna soğuk suyun çekilmesi kanamayı azaltabilir. Düşmenin ardından burun cildinde kararma, morarma gözlemlerseniz, burnunuz büyük ihtimalle kırılmış ya da çatlamış olabilir.

  Doğru ve sağlıklı olan, en yakın lokasyonda bulunan bir Kulak, Burun, Boğaz doktoruna acil müdahaleye gitmeniz olacaktır” dedi.

  Burnunuzu kendiniz düzeltmeye çalışmayın!

  Sezen, “Düşme vakalarında, çarpmanın kuvvetiyle, burnun iç kısmındaki duvar kırılabilir ve kanamalara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, yapılması gereken şey; o kırık parçaların mümkün olan en hızlı şekilde yerine getirilip, yerleştirilmesidir.

  Kırılmış olan burnu, düşen kişi asla kendi kendine düzeltmeye çalışmamalıdır. Çünkü düzeltme girişimi, ciddi sağlık sonuçları doğurabilir. Buruna profesyonel müdahale ancak bu alanda uzman olan bir kulak, burun, boğaz doktorunun dokunuşuyla yapılmalıdır” uyarısında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kalıcı eğrilik ve nefes problemi oluşabilir

  Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Düşme sonrası uzman hekime görünme kazayı yaşayan her hasta için şarttır. Ancak yapılacak olan muayene sonunda ameliyat her hasta için gerekli olmayabilir. Burunda yanlış kaynamaya, şekil değişikliğine yol açacak boyutta bir hasar oluştuysa cerrahi müdahale şart olacaktır.

  Aksi taktirde burun yanlış kaynayabilir, bu da ilerleyen süreçte eğrilik ve nefes problemini doğurabilir. Lütfen bu tip kazalarda durumu hafife almayın ve vakit kaybetmeden bir kulak, burun, boğaz uzmanına başvurun. Sağlık her şeyden daha önemlidir…” dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow