hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tatlı Badem Yağının Az Bilinen Faydaları

  Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Tatlı Badem Yağının Az Bilinen Faydaları
  expand

  Badem ağacı gülgiller familyasına ait bodur, küçük bir ağaç türüdür. Meyvesi de yenilenebilen badem ağacı ülkemizde de yetiştirilen ağaçlardan biridir. Anavatanı Orta Doğu ve Güney Batı Asya civarı olan badem içi beyaz ve dışı kabuklu bir meyvedir. Bademin sıkılarak hazırlanan yağı ise birçok soruna faydalıdır. Badem yağı bademin çekirdeği bir süre ezilerek hazırlanan bir yağdır. Badem yağı iki şekilde oluşturulur. Tatlı badem yağı ve acı badem yağı olarak kullanılan badem yağı birçok rahatsızlığa şifa kaynağıdır. Badem yağı faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Badem Yağı

  Badem yağı çok uzun yıllardır kullananlar tedavi edici bir çeşit yağdır. Özellikle cilt ve saç için kullanımı oldukça yaygındır. Bu sebeple birçok kişi tarafından yararlı yağlar arasında kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı badem yağları içerisinde en çok kullanılan yağdır. Tatlı badem yağının içerisinde yağ asitleri bulunur. Bu sebeple tatlı badem yağı cilt ve saç için oldukça faydalı bir yağdır. 20 gram kadar tatlı badem yağında 120 kalori, 14 gram doymuş ve doymamış yağ %30 E vitamini bulunmaktadır.

  Badem yağı besleyici vitaminler açısından oldukça zengin bir yağdır. A, B ve E vitaminleri barındıran badem yağı özellikle saç ve cilt bakımında oldukça yararlıdır. Cilt bakımında ve gözaltı rahatsızlıklarında, saç bakımında ve yaralanmalarda tatlı badem yağı kullanılabilir. Tatlı badem yağı içerisinde bulunan vitaminler sayesinde iyileştirici etkiye sahiptir.

  Tatlı Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

  Saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunan badem yağı cilt, göz ve saça oldukça faydalı bir yağ çeşididir. İçeriğinde bulunan A, B ve E vitamini sayesinde cildin parlak görünmesini sağlar. Böylece yaşlanma karşıtı özelliği ile cildin daha genç görünmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir.

  - Cildi nemlendirir ve yeniler. Özellikle kış aylarında cilt hava sıcaklıklarının değişimi, havanın kuru olmasından dolayı kurur. Tatlı badem yağı kullanıma cildin nemlenmesini sağlayarak cilt gözeneklerinin kapanmasını sağlar.
  - Cilt tahrişini onarır. Tatlı badem yağının diğer bir faydası da ciltte bulunan tahriş olmuş bölgeleri onarmasıdır. Böylece tatlı badem yağı içinde bulunan vitaminler sayesinde cildi onarıcı bir etkiye de sahiptir.
  - Cilt kaşınmasına azaltır. Özellikle havaların kurutucu etkisinden dolayı cilt kuruyarak kaşınmaya başlar. Tatlı badem yağı kullanılması ile ciltte meydana gelen kaşıntılar azalarak cildin nemlenmesi sağlar. Tatlı badem yağının içinde bulunan A, B ve E vitaminleri cildi besleyici vitaminlerdir. Böylece cilt beslenerek daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.
  - Gözaltı morlukları ve kırışıklıkları azaltır. Tatlı badem yağının özellikle gözaltlarına ve göz çevresinde bulunan kırışıklıklara da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Böylece Tatlı badem yağı uygulaması ile morluklardan ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür.
  -El ve ayak kremi olarak kullanılır. Tatlı badem yağının en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi de el ve ayak bakımı içindir. Nemlendirici özelliği sayesinde tatlı badem yağı özellikle topuk ve el çatlaklarına iyi gelerek çatlakların onarılmasına yardımcı olur.

  Tatlı Badem Yağının Az Bilinen Faydaları

  - Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir. Özellikle tedavisi kesin olmayan egzama ve sedef hastalıkları tatlı badem yağı uygulamasıyla en aza indirilebilir. Böylece doğal bir yöntemle tedavi sağlamış olur. - - - Deride meydana gelen yanıkların acısını azaltır. Az bilinen faydaları arasında görülen yanık acılarına iyi gelmesi de içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde olmaktadır. Böylece yanıkların izinin de çabuk geçmesini sağlayan tatlı badem yağı acıyı azaltıcı etkiye sahiptir.
  - Çatlaklara iyi gelir. Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde yaşadıkları çatlaklar tatlı badem yağı kullanılması ile önlenebilmektedir. Bu sebeple hamileliğin başından itibaren cilde uygulanan tatlı badem yağı cildin nemlenmesini sağlayarak karışık çatlak oluşumunu engelleyecektir.
  - Makyaj temizlemek için kullanılır. Günlük makyaj rutininde tatlı badem yağı kullananlar makyajlarını temizlerken aynı zamanda ciltlerini de nemlendirerek beslemiş olur. Böylece makyaj temizleme işi de doğal bir yolla sağlamış olur.

  Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

  Badem yağı kullanımına da ayrıca dikkat etmek gerekmektedir. Saç ve cilt için oldukça kullanışlı bir ürün olan tatlı badem yağı cilde uygulanırken pamuğun üzerine birkaç damla badem yağı damlatılarak cilt üzerine uygulaması şeklinde yapılabilir.

  Tatlı badem yağının cilt üzerinde kullanılması ise saç köklerine ve uçlarına badem yağı sürerek saçların uçlarına ve saç diplerine yedirilmesi şeklinde yapılabilir. Böylece tatlı badem yağı saçlarda da oldukça faydalı olan bir üründür. Tatlı badem yağı sayesinde saçlar daha canlı ve daha parlak görünecek saç derisi rahatlayacaktır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow